Gebelik planlamaya başladığınızda ve/veya negatif sonuçlanmış birkaç ayın sonunda aklınızda çok sayıda soru işareti belirmesi normaldir. 

Burada tedavi ve takipler sırasında bize sıkça sorulan bazı soruları ve cevaplarını bulacaksınız.

1. Şu ana kadar üreme fonksiyonlarıyla ilgili olarak yaptırdığım başlangıç testleri normal olmasına rağmen gebelik oluşmamasının nedeni nedir?

İnfertilite nedenine yönelik başlangıç testleri ile sperm, fallop tüpleri, yumurtlama problemleri gibi birçok neden saptanabilir. Yaklaşık olarak dört infertil çiftten birinde ise bu testler normal olarak gelmekte ve bu grup, açıklanamayan infertilite olarak adlandırılmaktadır. Bu gruptaki çiftlerden bazıları için en olası infertilite nedeni yaşa bağlı fertilite (doğurganlık) azalmasıdır. 

2. Adetin birinci günü ne demek?

Adetin birinci günü belirgin kanamanın başladığı gündür. Bazen kanama öncesinde hafif lekelenmeler olabilir, lekelenmelerin olduğu günü değil kanamanın aktif olarak başladığı günü birinci gün kabul ediyoruz. 

3. Ara kanamalarının nedeni nedir? Normal kabul etmeli miyim?

Ovulasyon (yumurtlama) adet başlangıcından iki hafta kadar sonra kısa süreli lekelenme şeklinde kanama nedeni olabilir. Ara kanama varsa kullandığımız ilaçlar, polip, miyom ve/veya hormonal dengesizlikler nedeniyle de oluyor olabilir. Beklenmedik ara kanamalar yaşadığınızda hekiminizle görüşmelisiniz.

4. Yüksek tansiyon, şeker, guatr nedeniyle kullandığım ilaçları IVF tedavisi sırasında da kullanmaya devam edecek miyim?

Tedaviye başlamadan önce hekiminiz size bu konuda detaylı bilgi verecektir. Hâlihazırda kullanmak zorunda olduğunuz bütün ilaçları doktorunuza söyledikten sonra özellikle kullanmamanız gerektiği belirtilmemiş ise kullanmaya devam edebilirsiniz.

5. Tedavi sırasında kahve, çay içebilir miyim? Alkol alabilir miyim?

IVF tedavileri sırasında ve gebelik boyunca günlük 150-200mg kafein alabilirsiniz ki bu miktar da yaklaşık olarak 1-2 fincan kahveye denk gelir. Tedavi sırasınca mümkün olduğunca az alkol almanızı, gebelik oluştuğunda ise hiç almamanızı öneriyoruz.

6. Tedavi sırasında grip aşısı yaptırabilir miyim?

Bütün hastalarımıza grip aşısını öneriyoruz çünkü gribin gebelikte olağandan daha şiddetli seyretme potansiyeli olduğunu biliyoruz.

7. Tedavi sırasında yüzebilir miyim?

Evet, havuz ve/veya denizde yüzülebilir. Hamam ve saunaya gitmemelisiniz.

8. Spermiyogram testinden önce ne kadar cinsel perhiz yapmalıyım? Aşılama tedavisinden sonra cinsel ilişkiye girebilir miyiz?

Spermiyogram testi için son boşalmanın üzerinden en 2 gün geçmiş olmalı 7 günden fazla geçmemiş olmalıdır. Aşılama sonrası cinsel ilişki kısıtlaması yoktur.

9. Düşük doz aspirini neden alıyorum?

Her zaman, her durumda kullanılması gerekmiyor olsa da üremeye yardımcı tedaviler sırasında bebek aspirini kullanmayı gerektiren çok sayıda neden vardır. Bebek aspirinini sadece hekiminiz önerdiyse kullanınız ve nedenini tedavinizi planlayan hekiminize sorunuz.

10. Aşılama için en uygun sperm değerleri nedir?

Biz aşılama yapacağımızda işlem sonrası toplam hareketli sperm sayısının en az 5 milyon olmasını istiyoruz.

11. Tedaviler sırasında lokal anestezi ile diş tedavisi olabilir miyim?

Evet, eğer gebelik varsa mümkünse ilk üç aydan sonra ve lokal anestezik ilaçlardan beraberinde epinefrin içermeyenlerin kullanılması gerekir.

12. Saçlarımı boyatabilir miyim?

Üremeye yardımcı tedaviler ve/veya gebelik sırasında saç boyatma konusunda bilgiler sınırlıdır. Mutlaka boyatmamız gerekiyorsa gebelik sırasında ilk üç ay bittikten sonra boyatabilirsiniz.

13. Tedaviler sırasında el ve ayak bakımı yaptırabilir miyim?

‘Yaptırmayın’ diyebilmek için açık bir neden yoktur, havalandırması iyi olan salonları tercih etmenizi öneriyoruz. 

14. Bitkisel besin destekleri alabilir miyim?

Bitkisel destek sağladığı iddia edilen ilaçların kontrolleri net değildir. Bu nedenle önermemekteyiz, fakat eğer kullanıyorsanız bunları hekiminizle mutlaka paylaşmalısınız.

Saç ve tırnakları desteklemek amacı ile biyotin içeren besin takviyeleri alıyorsanız kan testleri öncesinde en az 3 gün bırakmanız gerekir.

15. Progesteron içeren tarlusal / farlutal gibi ilaçları kullandıktan sonra adetim ne zaman başlar?

Çoğunlukla 7 ila 10 gün içerinde adetiniz başlayacaktır, bu süre zarfında adetiniz başlamaz ise doktorunuza danışınız.

16. Doğum kontrol hapı kullandıktan sonra adetim ne zaman başlar?

Genellikle 2-5 gün arasında en geç 7 gün sonra adetiniz başlayacaktır. Bu süre zarfında adetiniz başlamaz ise doktorunuza danışınız.

17. Yumurtlama (çatlatma) iğneleri yaptıktan sonra adetim ne zaman başlar?

Embriyo transferi yapılmamış ise çatlatma iğnesinin türüne göre değişmek üzere 1 ile 2 hafta sonra adetin başlamasını bekliyoruz.

18. Orgalutran/cetrotide yaptıktan sonra iğne yerinde kızarıklık olması normal midir?

Cetrotide ve orgalutran yaptıktan sonra iğne yerinde kızarıklık olabilir, bu gerçek alerjik reaksiyon değildir ve büyük ihtimalle 24 saat içinde kendiliğinden geçecektir. İğne yerine soğuk uygulama yapmak belirtileri azaltabilir. 

Eğer nefes alma güçlüğü ve/veya ciddi alerjik reaksiyon bulguları olursa en yakın acil servise başvurmanız gerekir.

19. Progesteron hormonunu mutlaka iğne olarak mı almam gerekir?

Progesteron hormonu kapsül şeklinde ağızdan, fitil şeklinde vajinal yoldan ve iğne şeklinde kas içine uygulanarak alınabilir. Progesteron desteğine ihtiyaç duyulma sebebine göre kullanma dozu ve yoluna doktorunuz karar verecektir.

20. Üremeye yardımcı tedaviler sırasında yumurta büyümesi için kullandığım iğneleri ( Gonal-F, Menapur, Puregon, Fostimon ) birkaç saat erken veya geç yapmamda sakınca olur mu?

Hayır olmaz.

21. Çatlatma iğnesini ( choriomon, ovitrelle ) söylenen saatten birkaç saat önce veya sonra yapsam olur mu?

Çatlatma iğneleri yumurta toplama öncesinde yapılır ve yapılma zamanı çok önemli olan ilaçlardan biridir. Biz çatlatma iğneninizi yaptıktan sonra yaptığınız saati hemşirelerimiz ile paylaşmanızı istiyoruz. Eğer planlanandan önce veya sonra yaptıysanız bunu özellikle bildirmeniz önemlidir çünkü yumurta toplayacağımız saat iğneyi yapma saatinize göre değiştirilecektir.

22. Yumurta toplama işlemi sonrasında ağrı kesici ( majezik, apranaks, naprosyn, vb.) ilaçlar kullanabilir miyim?

Yumurta toplama işlemi sonrası damar içi veya kas içi yolla size ağrı kesici yapılmaktadır. Etki süresi yaklaşık 6 saat olan bu ilaçlardan sonra ağrı kesici içmenizde bir sakınca yoktur. Eğer embriyo transferi yapılacak ise transferden bir gün önce ilaçları almayı bırakın ve gebelik boyunca da kullanmayın.

23. İlaç dozlarından yapmayı unuttuğum ve/veya eksik yaptığım olursa ne yapmalıyım?

En kısa sürede IVF sorumlu hemşireniz ile iletişime geçin.

24. PGT (genetik tarama-ayıklama) ne kadar sürede sonuçlanır?

3 ile 4 hafta içerisinde. Biyopsi alınma işlemi sonrası embriyolarınız dondurularak saklanır ve biyopsi sonuçlarına göre dondurulmuş embriyo transferi için planlama yapılır.

25. IVF denemelerinde başarı oranı nedir?

Bu konu doktorunuzla yapacağınız görüşme sırasında detaylı olarak konuşulacaktır. Başarı oranını etkileyen yaş, kısırlık nedeni ve süresi başta olmak üzere birden çok faktör vardır.

26. Embriyo transferim yapıldıktan sonra neden hala hormon ilaçları kullanmak zorundayım?

Dondurulmuş embriyo transferi yapılırken rahim içi hazırlığı için seçilen tedavilere bağlı olarak östrojen ve progesteron hormonu kullanmak zorundayız.

27. Yumurtalıklarda kist olması ne anlama gelir? Bütün kistler kötü müdür?

Vücutta içinde sıvı bulunan keseciklerin tamamı nerede oluştuklarına bakılmaksızın kist olarak adlandırılır. 20-30 mm çapını geçmeyen ovaryan kistler ise normal adet döngüsü sırasında fizyolojik olarak yumurtalıklarda oluşur ve yüzde 90’dan fazlası takip eden 2-3 adet döngüsü sonrası kaybolur.

28. Tüp bebek tedavisi sırasında yolculuk yapabilir miyim? Embriyo transferi yapıldıktan sonra gebelik testine kadar olan sürede yolculuk yapabilir miyim?

Tedaviler sırasında ve embriyo transferi sonrasında seyahat etmenizde sakınca yoktur fakat eğer gebelik oluşmuşsa gebelik kesesinin yeri, embriyoya ait kalp atışının oluşup oluşmadığından emin oluncaya kadar beklemeniz gerekir. Bu da pozitif gebelik testinden sonra yaklaşık 2-3 haftalık bir süre içinde belli olur.

Ayrıca gebelik sırasında uzun süre hareketsiz kalmanıza neden olacak yolculuklar çok nadir de olsa ciddi sonuçları olan kan pıhtılaşmasına neden olabilir. O yüzden gebeliğiniz boyunca uzun süre hareketsiz kalmaktan ve uzun yolculuklardan sakınmanızı tavsiye ediyoruz.

29. Aşılama veya embriyo transferi sonrasında egzersiz yapabilir miyim?

Aşılama ve transfer sonrası hafif – orta şiddette egzersiz yapabilirsiniz. Yumurta toplama işleminin hemen sonrasında yapılan egzersizin en korkulan olumsuz etkisi over torsiyonu (yumurtalıkların kendi bağları etrafında dönmesi) riskidir. O nedenle bu dönemde hafif tempolu yürüyüş haricinde ağır egzersizler yapmamanız önerilir.

30. IVF tedavisi sırasında, yumurta toplama, aşılama – embriyo transferi sonrasında küçük çocukları kucağıma alabilir miyim?

Evet 

31. IVF tedavisi sırasında cinsel ilişki olabilir mi?

IVF /embriyo transfer tedavileri sırasında ilişki yapılmamasını önermekteyiz. Aşılama yapıldığı gün ve sonrasında ilişki olabilir, ilişkinin başarı üzerine olumlu ve/veya olumsuz etkisi yoktur.

32. Yumurta toplama günü eşim yerine sadece sperm örneğini getirmem mümkün mü?

Hayır, sperm örneği gerekli kontroller yapıldıktan sora üremeye yardımcı tedavi merkezimizde verilmediği takdirde kesinlikle kabul edilmeyecektir.

33. Embriyo transferi yapıldıktan sonra araba kullanabilir miyim?

Transfer işlemi çoğu zaman anestezi uygulanmadan yapılır, eğer transferiniz anestezi almadan yapılmış ise günün geri kalanında kendi başınıza araba sürmek de dahil her şeyi yapabilirsiniz. Nadiren hafif de olsa sedasyon denilen anestezi ile transfer yapmak gerekir, bu durumda günün geri kalanını istirahat ederek geçirmelisiniz.

34. Ultrason ile muayene için idrara sıkışık olmak şart mı?

Eğer vajinal USG yapılacaksa idrarınızı yapmış olmanız yani idrar torbasının boş olması gerekir. Karından yapılacak USG için en iyi görüntü ise dolu idrar kesesi varken sağlanır.

35. Embriyo kalitesi ne demektir? Genetik olarak normal embriyo ile aynı anlama gelir mi?

Embriyolar bölünme hızı ve hücrelerinin yapısına göre sınıflandırılmasıyla kaliteli embriyo saptanmaya çalışılır. Embriyonun iyi kaliteli olması aynı zamanda genetik olarak normal olduğu anlamına gelmez. 

36. Aşılama, IVF, PGD, PGS tedavilerinde başarı şansları nedir?

Bu konu doktorunuzla yapacağınız görüşme sırasında detaylı olarak konuşulacaktır. Başarı oranını etkileyen yaş, kısırlık nedeni ve süresi başta olmak üzere birden çok faktör vardır.

37. Aşılama, IVF sonucu oluşan gebeliklerde düşük riski nedir?

Erken gebelik kaybının çok sayıda nedeni olabilir. Detaylı bilgiyi doktorunuzla görüşme sırasında edinebilirsiniz.

38. Tek embriyo transfer edildiği durumlarda neden ikiz gebelik oluşuyor?

Doğal yollarla oluşmuş gebeliklerde olduğu gibi IVF tedavisi ile oluşmuş embriyolar da transfer sonrasında ikiye bölünebilir. Bu durumda tek yumurta ikizleri oluşur. Çok nadir bile olsa IVF tedavisi ve/veya embriyo transferi sırasında olan ilişki ile de gebelik oluşabilir. 

39. Transfer edilen embriyo kaliteli ve yapılan PGT testi ile genetik olarak normal embriyo olmasına rağmen neden gebe kalamadım?

Kaliteli ve kromozomal olarak normal embriyoların tutunma oranı yüzde 60-70’tir. Negatif IVF görüşme randevusu sırasında bu konular sizinle detaylı olarak tartışılacaktır.

40. 40 yaşından genç olmama rağmen embriyolarım genetik olarak normal olmayabilir mi?

Yaşı ne olursa olsun üreme çağındaki kadınların yumurta hücrelerinden bazıları genetik olarak normal değildir ve bu yumurtalardan genetik olarak normal olmayan embriyolar oluşur. Yaş almak genetik olarak anormal embriyo oluşma olasılığında artmaya neden olur.

41. Gebeyim ve lekelenmem oluyor. Bu normal mi?

Aşılama, IVF tedavileri sonrası oluşan gebeliklerde yumurta toplama ve transfer işlemleri nedeniyle sık olarak az miktarda pembe / kırmızı / kahverengi lekelenmeler olmaktadır. Eğer vajinal kullanmakta olduğunuz ilaç varsa lekelenmelerin nedeni bu da olabilir. Yoğun ve açık kırmızı renkte kanamanız olursa doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

42. Tedavi sonrası kaç kez gebelik testi yaptırmam gerekiyor?

IVF / transfer sonrası 10 -12. gün, aşılama sonrası 14. gün kanda gebelik testi (Bhcg) yaptırmanız gerekir. Test sonucu pozitif ise 48 saat sonra tekrarlamanızı istiyoruz. İki sonuç arasında beklediğimiz oranda artış olmuşsa USG ile muayene için randevu oluşturuyoruz.  Eğer iki sonuç arasında beklediğimiz oranda artış olmazsa seri kan testleri yapmak gerekebilir.

43. HCG düzeylerinde beklenilen oranda artış olmaması ne anlama gelir?

Bu durum erken gebelik kaybına işaret edebileceği gibi ektopik yanı dış gebelik durumunda da HCG düzeyleri beklediğimiz düzeyde artış göstermez. O yüzden böyle bir durumda seri BHCG düzeyleri ölçümü ve USG muayeneleri yapmak gerekir.

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.

SİZİ ARAYALIM!
Biz Sizi Arayalım