Üreme fonksiyonları söz konusu olduğunda zaman, tahmin edilenden daha önemli hale gelir. Spontan (kendi kendine) gebelik oluşmasına engel olan nedenler arasında ileri kadın yaşı, üremeye yardımcı tedavilerle bile üstesinden gelmenin zor olduğu problemlerle uğraşmak demektir.

Özellikle otuzlu yaşlardan sonra kadın kaynaklı kısırlık oranlarında daha genç yaş gruplarında olanlara oranla bir artış olduğunu bilmekteyiz.

Yaş almak doğum kontrol yöntemi kullanılıp kullanılmamasından ve o zamana kadar gebelik oluşup oluşmamasından bağımsız olarak yumurtalık rezervinde sürekli bir düşüş olması anlamına gelir.

YAŞ VE KISIRLIK

Gebelik planlayan bir kadında yumurta hücresinin sağlıklı olup olmadığı hayati öneme sahiptir. 35 yaşından sonra yumurta kalitesi ve (ortalama) yumurta hücresi miktarı düzenli olarak düşmeye başlar. Bu gerileme 40 yaşından sonra daha hızlı gerçekleşir. Doğumda yaklaşık iki milyon olan yumurta öncüsü hücre sayısı 30’lu yaşlarda yüzbinlere 45 -50’lili yaşlarda ise neredeyse sıfıra düşer.  

 

Kısa kısa bilgiler:

  • Otuzlu yaşlarda over rezervinin yaklaşık %12’si sağlam sağlıklı ‘’gebelik’’ oluşturma potansiyelindedir.

  • Kırklı yaşlarda mevcut rezervin yaklaşık %40’ı iyi – kaliteli ‘’yumurta hücresi’ ’haline gelebilir (yumurta kalitesi iyi embriyo oluşumu için önemlidir fakat tek başına yeterli değildir)

  • Erken gebelik kaybı (düşük) olasılığı yirmili yaşlarda %10’dan daha düşük iken bu oran 45 yaş ve üzerinde %90’dan daha fazladır.

  • Tıbben sağlıklı bir gebelik için bir yaş aralığı belirtmek gerekirse bu 25-35 yaş aralığıdır.

  • Biz, düzenli ve uygun cinsel ilişkiye rağmen 35 yaşından daha erken yaşlarda 1 yıl, 35- 39 yaş aralığında 6 ay düzenli ve uygun cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmuyorsa, 40 ve üzeri yaşlarda ise mümkün olan en kısa zamanda bir IVF kliniğine başvurulmasını öneriyoruz.

  • 40 ve üzeri yaşlarda yumurtalıklardaki öncü hücrelerin sayısının azalmasının yanında kalitesinde de belirgin azalma meydana geldiği için döllenme ve döllenmiş yumurtanın embriyo haline gelme olasılığı da buna paralel olarak azalmaktadır. Bu aynı zamanda embriyoların genetik olarak normal olma ihtimallerinde azalma ve erken gebelik kaybı ihtimalinde artış anlamına gelir. 

 

Bütün bu genel ifadelerimize rağmen her olgu tektir ve aynı yaş grubundaki her vaka kendine özgü zorluklar ve/veya avantajlar içerir, aynı yaş grubunda tedavi protokolleri de her vaka için farklı olabilir. Bu nedenle kliniğimiz hastalarımız için doğru tanı ve/veya tedavi seçenekleri uygulayabilecek güncel tanısal testler ve tedavi yöntemlerine sahip alt yapı ve elemana sahip olacak şekilde planlanmıştır.  

Tanısal Testler ve Tedavi Yöntemlerimiz:

Over Rezerv Testleri: Adetin 3-5. günleri arasında FSH, LH, E2 hormonlarının düzeyleri, adet döngüsünden bağımsız olarak herhangi bir zamanda alınan kanda bakılan AMH (anti mülleriyan hormon) düzeyi ve yine adetin ilk 5 günü içinde yumurtalıkların ultrasonografik olarak görüntülenmesi ile over rezervi hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür.

Yumurta Kalitesi ve Genetik İnceleme: Her ne kadar yumurta hücrelerinin doğrudan mikroskobik inceleme olmaksızın kalitesi hakkında kesin bilgi sahibi olamasak da sürekli tekrar ettiğimiz gibi tek başına yaş yumurta kalitesi hakkında yeterli bilgiyi sağlamaktadır. Otuzlu yaşlarının sonuna doğru yumurta hücresi sayı ve kalitesindeki azalmaya bağlı olarak genetiği “sağlam olmayan’’ embriyo oluşma ve düşük ihtimali artarken embriyonun rahim içine tutunma ihtimali azalır.

IVF tedavileri sırasında oluşan embriyonun rahim içine transfer edilmeden önce genetik olarak incelenmesi ve en sağlıklı olanların transfer için seçilmesi PGS PGD olarak adlandırılır ve kliniğimiz laboratuvarlarında başarı ile uygulanmaktadır.

Embriyoskop: Döllenmiş yumurta hücresinin embriyo haline gelinceye kadar muhafaza edildiği yerlere inkübatör denir. Embriyoskop döllenmiş yumurta hücresi için uygun ortamın sağlandığı bir inkübatör olmasının yanı sıra embriyoyu dışarıdan takip etme imkanı veren dahili bir kamera sistemine sahiptir. Bu sayede döllenmiş yumurta hücresinin embriyo haline gelmek için kat etmesi gereken bütün aşamaları kesintisiz olarak görebilme ve implantasyon ( rahim içine tutunma) yeteneği en fazla olan embriyoyu seçebilme imkânına sahip olmaktayız.

Bütün bunlar özellikle tekrarlayan IVF başarısızlığının söz konusu olduğu durumlarda faydalı olmaktadır. 

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.

SİZİ ARAYALIM!
Biz Sizi Arayalım