Spinal Enstrümantasyon Yöntemi İle Skolyoz Hastalığı Tedavi Edildi

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanımız Op. Dr. Mehmet Ozan Aşık, Adolesan İdiyopatik Skolyoz rahatsızlığı bulunan 12 yaşındaki Yağmur Ayhan’ı  “Spinal Enstrümantasyon” yöntemi ile sağlığına kavuşturdu.
 
Denizli’de yaşayan 12 yaşındaki Yağmur Ayhan, omurga eğriliği rahatsızlığı nedeniyle hastanemize başvurdu. Rahatsızlığı,  2018 Nisan ayında spor hocası tarafından tesadüfen fark edilen ve sonrasında hastanemize başvuran Yağmur Ayhan’a Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanımız Op. Dr. Mehmet Ozan Aşık tarafından Adolesan İdiyopatik Skolyoz teşhisi konuldu. Lomber seviyede 60 derece, torakal seviyede ise 32 derece olmak üzere çift eğriliği bulunan Yağmur Ayhan, Op. Dr. M. Ozan Aşık ve başarılı ekibi tarafından uygulanan “Spinal Enstrümantasyon” yöntemi ile sağlığına kavuştu. 

Skolyoza 3 boyutlu yaklaşım
Operasyon sonrasında açıklama yapan Op. Dr. Mehmet Ozan Aşık, sağlık teknolojisindeki yeni gelişmeler sayesinde skolyozun çok daha başarılı ve hızlı bir şekilde tedavi edilebildiğini belirtti. Aşık, “Hastamızda, daha çok kız çocuklarında görülen Adolesan İdiyopatik Skolyoz rahatsızlığını teşhis ettik ve eğrilik seviyeleri oldukça yüksek olduğundan, tedavisini cerrahi müdahale ile gerçekleştirdik. Yağmur Ayhan’ın tedavisinde; omurganın ön, arka, yan dengesini sağlamak için 3 boyutlu düzeltici cerrahi, omurilik yaralanmaları ve cerrahi komplikasyonlarını en aza indiren nöromonitörizasyon uygulaması ve spinal enstrümantasyon olmak üzere üç önemli yöntemi kullandık. Başarılı geçen operasyon sonrasında hastamız ikinci gününde yürümeye başlarken, dördüncü gününde de hastanemizden sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.” açıklamalarında bulundu. 

Boyu 5 santim uzadı
Skolyoz hastalığının boy uzamasını olumsuz yönde etkilediğini belirten Op. Dr. Mehmet Ozan Aşık, erken yaşta fark edilen skolyoz hastalığının tedavisinde ise ameliyat aşamasında boy uzamasının mümkün olduğunu açıkladı. Aşık, “Hastamız, hastanemize ilk geldiğinde tüm ölçümleri yapıldı ve boyu 1.63’dü. Taburcu olmadan önce yaptığımız son ölçümde ise boyu 1.68’e ulaştı.” dedi. Kızının tedavisi sonrasında ise anne Behiye Ayhan, “Başta, kızımın ameliyatını başarıyla gerçekleştiren Op. Dr. M. Ozan Aşık olmak üzere, bu süreçte bizimle en iyi şekilde ilgilenen doktorlarınıza, hemşirelerinize, tüm çalışanlarınıza ayrı ayrı çok teşekkür ederiz. Özgüven gelişimi açısından en önemli yaşlarında olan kızım, bundan sonra hayatına çok daha sağlıklı ve mutlu bir şekilde devam edecek.” açıklamalarında bulundu.  

“Skolyozda öncelikli görev ebeveynlerin”
Skolyoz hastalığında erken teşhisin çok önemli olduğunu belirten Op. Dr. Mehmet Ozan Aşık, hastalığın fark edilmesi konusunda ise öncelikli görevin ebeveynlere düştüğünü ifade etti. Aşık, “Erken tanı için, çocukların aileleri tarafından çok sıkı ve düzenli kontrol edilmeleri çok önemlidir. Ailelerin çocuklarında özellikle; bir omuzun veya kalçanın diğerinden yukarıda durması, kürek kemiğinin belirginleşmesi, bacak boyları arasında eşitsizlik olması gibi belirtilere dikkat etmeleri gerekmektedir.