Yemek Borusu Hasar Gören Hastamızın Midesi Yukarı Çekildi

2004 yılında geçirdiği bir kaza sebebiyle yemek borusunda hasar meydana gelen ve geçirdiği çeşitli işlemler sonrasında yemek borusu tam tıkanan Kırgız hastamız, hastanemizde gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Genel Cerrahi Uzmanımız Doç. Dr. Tuğrul Tansuğ tarafından gerçekleştirilen operasyonda, hastamızın yemek borusu kaburgalar açılmadan çıkartıldı ve midesi boynuna çekilerek sindirim sisteminin devamlılığı sağlandı.    

Kırgızistan’da yaşayan hastamıza, 2004 yılında yaşadığı bir talihsizlik sonrasında yemek borusunda oluşan ve gıda alımını engelleyen daralmanın tedavisi için defalarca endoskopi ile yemek borusuna genişletmeler yapılmış. 2019 yılının başında yemek borusunda delinme sonucunda her geçen gün daha kötüye giden hastamızın midesine beslenme tüpü yerleştirilmiş ve hastamız oradan gıda alımına başlamış. Yaşamını ciddi şekilde zorlayan bu sıkıntılar dolayısıyla kalıcı bir tedavi arayışında olan hastamız, ülkemize gelerek kurumumuzda tedavi altına alındı.  

“Ameliyat, göğüs boşluğu açılmadan yapıldı”
Operasyon sonrasında açıklama yapan Doç. Dr. Tuğrul Tansuğ, “Operasyon öncesinde hastamıza çeşitli görüntüleme ve endoskopi incelemeleri yapılarak yemek borusu ve midenin durumu değerlendirildi. İncelemeler sonucunda hastamızın ameliyata uygunluğuna karar verildi. Hastamızın kaburgaları hiç açılmadan, sadece boyun ve karından kesiler yapılarak, kalbin arkası ve akciğerlerin arasından yemek borusu tümüyle çıkartıldı. Beslenme tüpüne rağmen bazı teknik manevralarla mide hazırlandı ve boyun seviyesine çekildi.” açıklamalarında bulundu. 

Kırgız Hastamız yapılan başarılı ameliyattan kısa bir süre sonra ağızdan beslenmeye başladı
Doç. Dr. Tuğrul Tansuğ, ameliyattan sonra dördüncü günde sıvı gıdalar almaya başlayan hastamızın kısa bir süre içerisinde kendini topladığını belirtti. Tansuğ, “ 1 yıldır ağızdan beslenemeyen hastamız, yapılan başarılı ameliyattan kısa bir süre sonra ağızdan beslenmeye başladı. Hastanın eskiden karın boşluğunda duran midesi, bu ameliyatla 35 cm. yukarıya, boyundaki yemek borusundan kalan parçaya bağlandı. Bu bağlantının sağlamlığı görüntüleme yöntemleri ile kontrol edildikten sonra hastamız ağızdan beslenmeye başladı. Ameliyattan sonra iki hafta dolmadan hastamızı sağlıkla ülkesine uğurladık.” dedi.