Yurt Dışından Gelen Cerrahi Uzmanı Hastanemizde Sağlığına Kavuştu

20 yıla yakın bir süredir bacaklarında kuvvetsizlik ve yürüme zorluğu sıkıntısı yaşayan Irak asıllı Cerrahi Uzmanı Dr. Sameer Abdulkareem, hastanemizde gerçekleştirilen kapsamlı bir operasyonla sağlığına kavuştu. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanımız Yrd. Doç. Dr. Hakan Erdoğan tarafından gerçekleştirilen operasyonda, hastamızın boyun, bel ve sırt bölgesindeki ileri düzeydeki fıtıklaşmaları tedavi edildi ve hastamız beşinci günde sağlıklı bir şekilde ülkesine uğurlandı.
 
Irak’ta yaşayan ve Cerrahi Uzmanı olarak görev yapan 54 yaşındaki Dr. AbdulKareem, yaklaşık 20 sene önce bacaklarında başlayan güçsüzlük ve artarak devam eden yürüme problemleri nedeniyle hastanemize başvurdu. Aynı şikayetler sebebiyle daha önce üç defa bel fıtığı ameliyatı geçiren fakat durumu her geçen gün daha kötüye giden Dr. Abdulkareem, Yrd. Doç. Dr. Hakan Erdoğan tarafından kapsamlı bir değerlendirmeye alındı. Yapılan tetkikler sonucunda boyun, bel ve sırt bölgesinde ileri düzeyde fıtıklaşmalar olduğu tespit edilen Dr. Kareem, omurgadaki yaygın sorunları nedeniyle ameliyata alındı ve 8 saat süren başarılı operasyon sonrasında sağlığına kavuştu. 

“Omurgayı bir bütün olarak değerlendirmek önemli”
Operasyon sonrasında açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Hakan Erdoğan, bu tür vakalarda omurganın her yönüyle, ayrıntısıyla ve bütüncül bir yaklaşımla incelenmesi gerektiğini belirtti. Erdoğan, “Hastamızda, beldeki fıtık, darlık ve kaymalar haricinde boyun bölgesinde C5-6 ve C6-7 seviyelerinde ileri derecede fıtıklaşmalar ve çok nadir görülen Th12-L1 seviyesinde sırt fıtığı mevcuttu. Daha önce bel fıtıkları nedeniyle 3 kere ameliyat edildiği halde durumu gittikçe ağırlaşmış ve yürümesi tamamen bozulmuştu. Omuriliği korumak ve sinir basılarını ortadan kaldırmak amacıyla hastamızı, önce boyun fıtıklarına mikrodiskektomi ve kafes uygulayarak ameliyat ettik. Daha sonra sırttaki ve beldeki fıtıklaşmalara yine mikrodiskektomi uyguladıktan sonra her iki bölgeye 18 adet vida yerleştirerek omurganın sabitliğini sağladık. Hastamız daha ilk günden operasyon öncesine göre daha iyi hissetmeye başladı ve beşinci günde yürüyerek taburcu edildi.” açıklamalarında bulundu. 

“Nöromonitörizasyon yöntemi ile öncelikle cerrahi güvenlik sağlandı”
Özellikle ameliyat gerektiren sırt fıtıklarının çok ender görüldüğünü ve riskli olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Hakan Erdoğan, Dr. AbdulKareem’in sırtındaki fıtığın da ciddi seviyeye ulaşmış olduğunu belirtti. Erdoğan, “Hastamızın yürüme sorunu çok ileri düzeydeydi ve önceden beri ihmal edilmiş olan boyun ve sırt bölgesindeki fıtıklaşmalar omuriliğe ciddi düzeyde baskı yapıyordu. Ayrıca beldeki sorunlar da giderilememiş, omurganın dengesi giderek bozulmuştu. Bu yüzden oldukça kapsamlı bir girişim planladık. Ancak böyle büyük bir girişimde elbette önceliğimiz cerrahi güvenlikti. Bu sebeple operasyonumuzu nöromonitörizasyon eşliğinde gerçekleştirdik ve ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyon riskini en aza indirdik. 8 saat süren operasyon ile hastamız hiçbir sorun yaşamadan, başarılı bir şekilde tedavi edildi.” dedi. Taburcu olmadan önce duygularını dile getiren Dr. Sameer Abdulkareem ise; “Yaşam kalitemi ciddi oranda düşüren hatta mesleki yaşantımı dahi etkileyen rahatsızlıklarım her geçen gün daha da tehlikeli boyuta ulaşıyordu. Tedavim ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaptığımda bu tedaviyi Türkiye’de gerçekleştirmeye karar verdim ve hemen harekete geçtim. Başta, ameliyatımı başarıyla gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Hakan Erdoğan olmak üzere, bu süreçte benimle en iyi şekilde ilgilenen doktorlarınıza, hemşirelerinize ve tüm çalışanlarınıza ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Türkiye’ye çok ciddi ağrılar eşliğinde, yürüme zorluğu çekerek geldim fakat şu anda sağlıklı bir şekilde yürüyerek ve mutlulukla ülkeme dönüyorum. Titiz ve özverili çalışmalarından ötürü doktorum Hakan Erdoğan’a minnettarım.” açıklamalarında bulundu. 

“Amaç, doğru tanı ve uygun girişimi yapmak olmalı”
Fıtıklaşmaların, kaymaların ve yıpranmaların oldukça sık görülen sağlık sorunları arasında yer aldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Hakan Erdoğan, bu problemlerin ciddi seviyelere ulaşmadan değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan, “Boyun ve sırt fıtıklarının ihmal edilmeden değerlendirilmesi çok önemlidir. Hastaların belirtilerinin doğru anlaşılması, dikkatli muayene ve görüntüleme tekniklerinin ayrıntılı değerlendirilmesi hastalara doğru girişimin zamanında yapılmasını sağlayacaktır.” dedi.