Yazar : Doç. Dr. Leyla YILMAZ AYDIN
Uzmanlık : Göğüs Hastalıkları
Yazar'ın Makale Sayısı: 3
Tarih : 14.01.20196-12 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası

Göğüs Hastalıkları Uzmanımız Doç. Dr. Leyla Yılmaz Aydın, 6-12 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası dolayısıyla Tüberküloz (Verem Hastalığı) ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu;

Tüberküloz “Mycobacterium Tuberculosis” basilinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. En sık akciğeri tutar. Hava yolu ile bulaşması sebebiyle birçok kişi tüberküloz basili ile karşılaşmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her 4 kişiden 1’i bu basili taşımaktadır. Tüberküloz basilini taşıyanlar tüberküloz hastası değildir ve çevreye de hastalık bulaştırmazlar ancak bu kişilerin savunma sistemi yetersiz kaldığında hastalığın gelişme riski artar. 

Savunma sistemini zayıflatan diyabet, böbrek yetmezliği, lösemi, lenfoma, AIDS gibi hastalıkları olanlarda, bağışıklığı baskılayan tedavi alanlarda, sigara içenlerde hastalık gelişme riski daha fazladır. 

Hastalık geliştiğinde ateş, iştahta azalma, kilo kaybı, gece terlemeleri ve uzun süren öksürük olabilir. 

Hastalığın tanısı ise balgamda mikrobun görülmesi ile konmaktadır. İlaçlarla tedavi edilebilen bir hastalık olmasına rağmen doktora başvuru geciktikçe hem hastalık ilerlemekte hem de çevredeki kişilere bulaşma riski artmaktadır. Bu nedenle yukarıdaki şikayetlere sahip kişilerin en kısa zamanda Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurmaları, hem kendilerinin hem de toplumun sağlığı açısından çok önemlidir.

 


Doç. Dr. Leyla YILMAZ AYDIN Diğer Makaleleri

Vücudunuzun “Sigarayı Bırak” Çağrılarına Kulak Verin KOAH’a Karşı Derin Bir Nefes Alın