Yazar : Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey
Uzmanlık : Kulak Burun Boğaz
Yazar'ın Makale Sayısı: 4
Tarih : 11.01.2021Burun Kanaması Şikayeti Yaşıyorsanız

Burun kanaması rahatsızlıkları en çok yaz aylarında ortaya çıksa da, arkasındaki sebeplere bağlı olarak farklı dönemlerde de görülebilir. Kulak Burun Boğaz Uzmanımız Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey, burun kanamaları ile ilgili detaylı bilgileri sizler için paylaştı:

Burun Kanamasının başlıca sebepleri arasında;

- Hipertansiyon

- Kan sulandırıcı ilaç kullanımı

- Geçirilmiş burun ameliyatları

- Travma (darbe almak)

- Soğuk ve kuru hava

- Burun karıştırma alışkanlığı

- Sinüzit

- Burun içi kemik eğrilikleri

- Burun içindeki kitleler

- Kalıtsal kılcal damar hastalıkları yer almaktadır. 

Burun kanamaları ön ve arka kanamalar olmak üzere 2’ye ayrılır. Ön kanamalar daha çok genç ve çocuklarda görülebilir. Daha az şiddetlidir. Çoğunlukla baskı, tampon ve soğuk uygulamayla durur. Arka kanama ise daha çok; kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde, hipertansiyon hastalarında ve genellikle yaşlı hastalarda ortaya çıkabilir. Arka kanamalar daha ciddi kanamalardır ve acil müdahale gerektirir. Aynı anda ağızdan da kan gelebilir. 

Burun kanamaları tedavisinde öncelikle kanama olduğu anda baş 30 derece öne doğru eğilmelidir. Burun kanatlarından 5 dakika sıkıca baskı uygulanmalıdır. Kanayan tarafın burun ve boyun kısımlarına soğuk uygulama yapılmalıdır. Bu işlemlere rağmen durmayan veya tekrarlayan kanamalarda mutlaka Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurulmalıdır. Burun kanaması basit tedbirler ile durmadığı takdirde koterizasyon (yakma), tampon uygulaması veya ameliyat ile kanama kontrol edilebilir. 

Burun kanamalarına karşı tedbir almak için; kış aylarında oda havasını nemlendirmek, burun kuruluğu durumlarında burun nemlendiricileri kullanmak, burun tıkanıklığına neden olan problemlerin ertelenmeden tedavisinin gerçekleştirilmesi önerilmektedir. 


Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey Diğer Makaleleri

Östaki Tüpü Tıkanıklığı, Östaki Balon Tuboplasti Yöntemi ile Tedavi Edildi Oral Kavite (Ağız Boşluğu) Kanseri Nedir? MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇOCUĞUNUZDA ORTA KULAK PROBLEMLERİNE NEDEN OLABİLİR