Yazar : Hekim Bulunamadı
Uzmanlık : Hekim Bulunamadı
Yazar'ın Makale Sayısı: 2
Tarih : 16.08.2018ÇOCUĞUNUZU AŞIRI SICAKLARDAN KORUYUN

Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Seringeç, yetişkinleri dahi bunaltabilen sıcak havalarda küçük çocuklar ve bebeklerin daha rahat bir yaz geçirmesi için ailelerin dikkat etmesi gereken noktalar üzerine önemli bilgiler paylaştı.


Aşırı sıcaklar, bebekler başta olmak üzere tüm çocuklar için sağlıklarını tehdit eden önemli bir unsur olabilmektedir. Tıptaki adı hipertermi olan ve halk arasında güneş çarpması olarak bilinen rahatsızlık, aşırı derecede ısıya ya da güneşe maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Isı çarpması; bitkinlik, bayılma, ödem (ellerin, ayakların ve ayak bileklerinin şişmesi), döküntü ve ne kas kramplarına neden olabilir. Isı çarpması; ciddiye alınması, acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur aksi durumda uzun süreli sağlık sorunlarına ve hatta ölüme dahi neden olabilir. Çocuğunuz ile mutlu ve sağlıklı bir yaz geçirmek için;

- 6 aylıktan küçük bebekleri doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Daha büyük bebekler ise özellikle güneşin en güçlü olduğu öğle saatlerinde mümkün olduğunca güneşten uzak tutulmalıdır.

- Güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce güneş koruyucu faktörü (SPF) 30’dan yüksek olan (açık tenli çocuklar ve bebekler için koruma faktörü 50’nin üzerinde olmalı) koruyucu losyon sürülmeli ve 3-4 saat ara ile tekrar edilmelidir.

- Bebeğinizin / çocuğunuzun sıvı tüketimine özen gösterin. Sık sık emzirin veya su içmesini sağlayın. Yüksek su içeriğine sahip olduğundan çocuğunuzun sebze ve meyve tüketimini artırın. 

- Çocuğunuz için ince, bol ve rahat kıyafetler seçin. Geniş kenarlı bir şapkayı da yanınızdan ayırmayın.

- Sıcak havalarda araba ile seyahat etmeniz gerekiyorsa, genellikle sabahın erken saatlerinde günün en serin zaman diliminde yolculuğa çıkmaya özen gösterin. Arabanın içini sık sık havalandırmayı ihmal etmeyin. Mümkünse arka araç camlarına güneşlik takabilirsiniz.


Hekim Bulunamadı Diğer Makaleleri

Çocuğunuzun Sağlığından Emin Olun