Yazar : Hekim Bulunamadı
Uzmanlık : Hekim Bulunamadı
Yazar'ın Makale Sayısı: 2
Tarih : 28.09.2018Çocuğunuzun Sağlığından Emin Olun

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları hekimlerimizden Uzm. Dr. Murat Seringeç, sağlığımız için her yaşta çok büyük önem taşıyan düzenli sağlık kontrollerinin, özellikle çocuk sağlığı ve gelişimi üzerindeki etkisine dair önemli açıklamalarda bulundu. 

Uzm. Dr. Murat Seringeç, “Check-Up, kapsamlı ve koruyucu bir sağlık taramasıdır. Hiçbir şikayet olmasa dahi, düzenli aralıklarla tam bir sağlık kontrolünden geçilerek olası hastalıkların önüne geçilebilmesi mümkündür. Check-up’ın genellikle yetişkinler için olan gerekliliği ön planda tutulur fakat sağlıklı nesillerin yetişmesi için kapsamlı sağlık kontrollerine bebeklikten itibaren başlanması gerekmektedir. 

Yılda 1 kez yaptırılacak kapsamlı sağlık kontrolleri ile;

- Hastalıkları önleyici tedbirler alınabilmekte ve erken tanı sayesinde hastalıkların ilerlemesi engellenebilmektedir.

- Çocuğunuzun sağlığını, büyümesini ve gelişmesini doktorunuzla takip etme imkanınız olmaktadır. Geçmiş muayenelere göre çocuğunuzun sağlığındaki, büyümesindeki ve gelişmesindeki değişiklikler en doğru şekilde kıyaslanabilmektedir. Aynı zamanda periyodik check-up muayenelerinde çocuğunuzdaki gelişme, uyku, konuşma, davranış bozuklukları erken dönemde teşhis edilebilmektedir.

- Aileden gelen genetik risklerin veya yaşam tarzına bağlı risklerin yönetiminin öğrenilmesi sağlanabilmekte ve erken önlem alınabilmektedir.

- Tanısı konmamış ve hatta henüz fark edilmemiş bazı hastalıklar; çocuğunuzun okul hayatındaki başarısızlığına, arkadaşları ile uyum ve özgüven problemlerine sebep olabilir. Bu sebeple özellikle okul öncesi yaptırılan check up, çocukların hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. 

Check up’ın bebeklik döneminde ilk altı ay ayda 1, ikinci altı ayda 2 ayda bir, bir yaşından sonra 3 ayda bir gerekli kontrollerin yapılması önerilir. 2 yaşından sonra 6 ayda bir, 6 ile 16 yaş arasında ise yılda bir kez normal kontrollerin yapılması gerekmektedir.

 


Hekim Bulunamadı Diğer Makaleleri

ÇOCUĞUNUZU AŞIRI SICAKLARDAN KORUYUN