Yazar : Uzm. Dr. Cemal Aydoğan Lermi
Uzmanlık : Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Yazar'ın Makale Sayısı: 5
Tarih : 11.01.2021



Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çin'de ortaya çıkan ve solunum yolu hastalığı salgınına neden olan Corona Virüsü, şu anda dünya gündemini oldukça meşgul ediyor. Aralık ayından bu yana ortaya çıkan virüsten etkilenenlerin sayısı artarken, ülkemizde de bu virüs araştırılmaya ve merak edilmeye başladı. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanımız Dr. C. Aydoğan Lermi, Corona Virüsü hakkında merak edilenleri sizler için açıkladı. 

Yeni bir Coronavirüs, Çin'in Hubei Eyaleti, Wuhan şehrinde bir solunum yolu hastalığı salgınına neden olmaktadır. 2019 yılının Aralık ayında başlayan ve yayılmaya devam eden bu salgın sebebiyle Çin’de hayatını kaybedenlerin sayısı artmaktadır. Wuhan'dan Çin ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerine giden insanlarda da vakalar tespit edilmiştir. Bu virüsün şu anda insanlar arasında ne kadar kolay yayıldığı belirsiz olsa da, kişiden kişiye yayılma olması, durumu daha da tehlikeli hale getirmektedir. 

Yeni Coronavirüs salgınının en önemli belirtisi; yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. 

Coronavirüsler geniş bir virüs ailesidir. İnsanlarda genellikle soğuk algınlığı gibi hafif solunum yolu hastalıklarına neden olduğu bilinen birkaç Coronavirüs var. Bununla birlikte, önceden tanımlanmış en az iki Coronavirüs insanlarda çok ciddi hastalığa neden olmuştur; – birincisi yine Çin’de başlayan ve dünyaya yayılan ciddi akut solunum sendromu (SARS)  diğeri ise Orta Doğu solunum sendromu (MERS) Corona virüsüdür. 

Korunmak için neler yapılabilir?

- Öncelikle bütün hastalıklarda olduğu gibi, elleri temiz tutmak ve sık sık yıkamak çok önemlidir. Öksürürken veya hapşırırken, ağız ve burnun kapanması, temas edilen nesnelerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir. 

- Virüsün görüldüğü ülkelerden gelen ve hastalık belirtileri olan kişilere kesinlikle temas edilmemelidir. 

- Yiyecek ve diğer tüm alanlarda satın alınan ürünlerin menşeine dikkat etmek gerekmektedir. Corona Virüsü dokunma ile de bulaşabileceğinden Çin üretimi olan ürünlerden uzak durmak tedbir almak açısından önemlidir. 

Çin'e seyahat edenler: 

Hasta insanlarla temastan kaçının. Hayvanlardan (canlı veya ölü), hayvan pazarlarından ve buralardan (pişmemiş et gibi) gelen ürünlerden kaçının. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

Son 14 gün içinde Çin'e seyahat ettiyseniz, Çin’den gelen biri ile yakın temasınız olduysa ya da Çin’den gelen gıda maddesi tükettiyseniz ve ateş, öksürük veya nefes almada zorluk çekiyorsanız, derhal bir sağlık kuruluşuna başvurarak tıbbi destek almalısınız. Ayrıca başkalarıyla temas etmekten de kesinlikle kaçınmalısınız. 


Uzm. Dr. Cemal Aydoğan Lermi Diğer Makaleleri

Uyuz Hastalığı Hakkında 5 Soru 5 Cevap Ruam Hastalığı Nedir? İnsanlara Nasıl Bulaşır? “Batı Nil Virüsü” Enfeksiyonuna Dikkat Sepsis’i Tanıyın, Önleminizi Alın