Yazar : Doç. Dr. Tuğrul Tansuğ
Uzmanlık : Genel Cerrahi
Yazar'ın Makale Sayısı: 2
Tarih : 27.06.2018DAHA UZUN VE KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN OBEZİTEYE DUR DEYİN!

Obezite Nedir?

Teknolojinin gelişmesi, hızlı, kuru ve yüksek kalorili beslenme şeklinin yaygınlaşması, hareketsizlik, hatalı diyet uygulamaları gibi faktörler, çağımızın en yaygın sağlık sorunlarından biri olan obeziteyi yani şişmanlığı tetiklemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırması esas alınarak obeziteyi belirlemek için yaygın olarak Vücut Kitle İndeksi (VKİ) kullanılır. VKİ sonuçlarına göre 30 kg / m²’nin üzeri obez, 40 kg / m² üzeri morbid obez, 50 kg / m² üzeri süper obez olarak isimlendirilir. Morbid obezite en temel fiziksel hareketleri bile zorlaştıran ve beraberinde hem fiziksel hem de psikolojik birçok sağlık sorununa da yol açan çok ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.  Obezite sıklığının hızlı artışını durdurmanın en önemli yolu ise öncelikle bireylerin obez olmalarını önlemektir.

Obezite Risk Faktörleri

·       Yaş

·       Cinsiyet

·       Eğitim düzeyi

·       Doğum sayısı ve doğumlar arası süre

·       Beslenme alışkanlıkları

·       Sigara ve alkol alışkanlığı

·       Genetik faktör

Obezitenin Psikolojik Boyutları

Hasta kilo aldıkça sosyal hayattan uzaklaşır, kendine güveni ve ilgisi azalır, kendisini beğenmemeye başlar. Her kilo verme girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması hastanın özgüvenini ciddi anlamda zedeler. Öncelikli olarak bu sebeplerden dolayı kişilerin yüzde 50’sine yakınında klinik anlamda depresyon teşhis edilmektedir. Dolayısıyla obezite ile ilgili fiziksel tedaviye başlandığında psikolojik tedavi de kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Obezitenin Sebep Olduğu Fiziksel Hastalıklar

-        Tip 2 Diyabet

-        Yüksek Tansiyon

-        Kalp-Damar Hastalıkları

-        Doğurganlığın Azalması

-        Karaciğer Yağlanması

-        Kanser

-        Kas-İskelet Sistemi Hastalıkları

OBEZİTENİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

“Obezitenin Öncelikli Tedavisi Diyet ve Fiziksel Hareketin Artırılmasıdır”

Kronik bir hastalık olarak obezite, tedavisinin her aşamasında multidisipliner bir yaklaşımla ele alınması gereken ciddi bir süreci kapsar.

-        Tıbbi beslenme (diyet) tedavisi

Obezite tedavisinde diyet mutlaka kişiye özgü olmalıdır. Diyet tedavisinde amaç enerji açığı oluşturarak vücut yağ depolarında azalma sağlamaktır. Kas ve yaşamsal organlarda hücre kaybı olmadan yağ depolarında azalma sağlanmalı, vitamin, mineral ve elektrolit kaybı önlenmelidir.

-        Egzersiz

Fiziksel aktivite çalışmalarına başlamadan önce mutlaka kalp ve solunum kontrollerinin yapılması gerekir. Aşırı obez bir kişinin basit egzersizlerle fiziksel aktiviteye başlaması ve dereceli olarak artırılması önerilir. Düzenli yapılacak egzersizlerin yanı sıra yürüme mesafesindeki yerler için taşıt kullanılmaması, otobüsten bir durak önce inilmesi, asansör yerine merdiven kullanılması, arabanın mümkün olduğunca uzak yerlere park edilmesi oldukça yararlıdır.

-        İlaç Tedavisi

Günümüzde obezite tedavisinde kullanılan ilaçlar şu şekilde sıralanabilir:

Besin maddelerinin parçalanıp emilimini önleyen ilaçlar, hormonlar üzerine etkiler ile işlev gören ilaçlar ve iştahı keserek etki gösteren ilaçlar

-        Obezite Cerrahisi

Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi ile başarılı olamayan veya verdiği kiloları kısa sürede geri alan kişiler için cerrahi müdahale uygun bir tedavi seçeneğidir. Kişinin özellikleri ve yandaş hastalıkları göz önünde bulundurularak seçilecek cerrahi yöntemin doğru bir şekilde uygulanmasıyla başarılı sonuçlar alınabilir. Obezite cerrahisi uygulanacak kişilerin belirlenmesi ile ilgili olarak başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok kuruluşun kabul ettiği ortak kriterler şu şekildedir:

-        VKİ, 40 kg / m² ve üzeri olan obez kişiler

-        VKİ, 35-40 kg / m² arasında olan ve yandaş hastalığı olanlar

-        VKİ, 30-35 kg / m² arasında olan ve insülin tedavisine rağmen yeterli şeker regülasyonu sağlanamayan, yandaş hastalıkları da olan tip 2 diyabet hastaları ameliyata aday olarak kabul edilir.

 

Obezite Cerrahisinde Kullanılan Yöntemler

Obezite cerahisinde kullanılan yöntemler üç gruptur:

1.    Kısıtlayıcı yöntemler: Midenin bir kısmının dikişlerle kapatılarak veya çıkarılarak hacmin küçültülmesi (örneğin sleeve gastrektomi – tüp mide) veya ayarlanabilir mide bandı (kelepçe) ile olduğu gibi mide dışına baskı uygulanarak midenin bir bölümünden aşağıya geçişin yavaşlatıldığı ameliyatlardır.

2.    Gıdaların geçişini hızlandırıcı yöntemler: Besin maddelerinin sindirim sıvıları ile karışıp parçalanarak emildiği, bağırsakların ilk metrelerinin atlatılması (bypass) ile etkisini gösteren ameliyatlardır.

3.    Kısıtlayıcı ve geçişi hızlandırıcı yöntemlerin bir arada kullanıldığı ameliyatlardır. (Roux-n-Y gastrik bypass, mini gastrik bypass gibi)


Doç. Dr. Tuğrul Tansuğ Diğer Makaleleri

Karın Duvarı Fıtıklarının Laparoskopik Onarımı