Yazar : Hekim Bulunamadı
Uzmanlık : Hekim Bulunamadı
Yazar'ın Makale Sayısı: 2
Tarih : 20.04.2019Geceleri Kendinizi Buzdolabının Önünde Mi Buluyorsunuz?

Hayatın yoğun koşuşturması içinde yaşanan stres, mental yorgunluk, duygusal yıpranma ve gün içerisinde yeterli besinleri yememek gibi faktörler gece geç saatlerde kendinizi buzdolabı önünde bulmanıza neden olabilir. Peki, böyle anlarda ne yapılmalıdır? Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanımız Doç. Dr. Yusuf Aydın, kalori alımını ciddi derecede artıran “gece atıştırmaları”nın önüne geçmek için sizlere önemli tavsiyelerde bulundu: 

Gece saatlerinde acıkmanın en temel nedenlerinden biri gündüz saatlerinde düzenli beslenmemektir. Gün içerisinde kan şekerinde oluşan dengesizlikler geceleri de etkiler ve gündüz 4 saatten uzun aç kalmış kişiler ve / veya öğün atlamış kişiler gece atıştırmalarına daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte uyku düzeninde yaşanan bozukluklar ve psikolojik problemler de (üzüntü, kızgınlık, yalnızlık, vb.) gece atıştırmalarının diğer iki önemli sebebidir.  

Kendimizi gece buzdolabının önünde bulmamak için;

• Uyandıktan 90 dakika içerisinde yapılan kahvaltı ve günde 4 saatten uzun aç kalmayacak şekilde ayarlanan öğünler gece acıkmalarının önüne geçecek en sağlıklı beslenme sistemidir. Özellikle öğlen ve akşam yemeği arasında ara öğün yapmak çok önemlidir. Haftalık bir planlama yaparak ara öğünlerde tercihinizi süt, probiyotik yoğurt, ayran, kuruyemiş, taze veya kuru meyvelerden yana kullanabilirsiniz. 

• İştahınızın kontrolünü daha kolay bir şekilde sağlamak için günlük su tüketiminizi yeterli miktarda (vücut ihtiyacınıza göre en az 1.5 litre) içmeye özen gösterin. 

• Eğer geç saatlere kadar akşam yemeği tüketemediyseniz en azından peynirli salata, süt-müsli, yoğurt-meyve, haşlanmış yumurta-tam tahıllı ekmek gibi düşük kalorili ancak aynı zamanda sağlıklı bir öğün tüketilmesi gerektiğini unutmayın. 

• Yatma saatinizden 4-5 saat önce akşam yemeği yediyseniz, yatmadan 2 saat önce süt, kuruyemiş, meyve gibi sağlıklı bir besini ara öğün olarak tercih edebilirsiniz.

• Yoğun stres ve baskı altındaysanız beslenmenizi kontrol altında tutmaya çalışın. Canınız sıkıldıkça bir şeyler atıştırmak yerine stresinizi azaltmaya yönelik aktivitelerde bulunmaya gayret edin. 

• Gece geç saatlere kadar uykusuz kalmamaya çalış, hayatınıza sağlıklı bir beslenme ve uyku düzeni kazandırmaya özen gösterin.  


Hekim Bulunamadı Diğer Makaleleri

ERKEN TANI İLE TEDAVİ BAŞARISI YÜKSEK OLAN BİR KANSER: TİROİT KANSERİ