Yazar : Hekim Bulunamadı
Uzmanlık : Hekim Bulunamadı
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 12.12.2018İleri Ve Ciddi Omurga Deformitelerinin Tedavisi Mümkün

Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Teoman Benli, omurganın yana eğriliği (skolyoz) ve arkaya doğru olan kamburluk (kifoz) rahatsızlıklarının en ileri derecelerinde dahi tedavi edilebileceği üzerine önemli bilgilendirmelerde bulundu. 

Prof. Dr. İ. Teoman Benli, “Toplumumuzda skolyoz ve kamburluk hastalıkları konusunda farkındalık oluşturmak adına önemli çalışmalar yapılsa da hala ileri ve ciddi deformiteler konusunda bazı yanlış inanışlar var. Bu tür eğriliklerin tedavisi olmadığına veya müdahale edilirse mutlaka felç gelişeceğine dair yaygın bir kanı toplumda hüküm sürmektedir. Önceki yıllarda yüksek komplikasyon oranları, omurga cerrahlarını bu tür cerrahilerden uzak durma eğilimlerine yol açmaktaydı. Son 10 -15 yıldır ise bu konuda büyük gelişmeler sağlandı. Özellikle ameliyathanede kanama kontrolünün ve ameliyat sonrası yoğun bakım olanaklarının artması ve ameliyat sırasında omuriliği ve sinirleri takip edebilen cihazların kullanıma girmesi bu ciddi hastalıkların tedavisinde önemli aşamalar kaydedilmesini sağlamıştır.” dedi. 

“Ciddi omurga eğrilikleri omurgadan parça çıkartılarak düzeltilebilir”

İleri ve ciddi omurga eğriliklerinin tedavisinde hastanemizde uygulanan önemli yöntemler konusunda Prof. Dr. İsmet Teoman Benli; “Nöromonitorizasyon adı verilen işlem sayesinde hem kasları, hem motor ve duyu sinirlerinin çalışmasını takip edebiliyoruz, bir sorun görüldüğünde işleme ara veriyor veya işlemi sonlandırabiliyoruz. Bu da ameliyat sonrası görülen felç, kuvvet ve duyu kaybı gibi sorunları neredeyse sıfıra yaklaştırmaktadır. Diğer taraftan son on-on beş yıldır eğriliğin yer aldığı omurgayı kısmen veya tamamen çıkartarak ve işlemi yalnızca arkadan gerçekleştirerek eğriliği önemli ölçüde düzeltebiliyoruz.” açıklamalarında bulundu. Benli, osteotomi denilen kısmen veya kolon rezeksiyonu denilen total omur çıkartılması işlemlerinin mutlaka bu konuda eğitim almış ve deneyimli omurga cerrahlarınca, tam teşekküllü hastanelerde yer alan omurga merkezlerinde yapılmasının daha uygun ve güvenli olduğunun altını çizerek sözlerini tamamladı.  
 


Hekim Bulunamadı Diğer Makaleleri