Yazar : Doç. Dr. Leyla YILMAZ AYDIN
Uzmanlık : Göğüs Hastalıkları
Yazar'ın Makale Sayısı: 3
Tarih : 15.11.2018KOAH’a Karşı Derin Bir Nefes Alın

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) konusunda insanları bilgilendirmek, toplumdaki farkındalığı artırmak ve hastalığa dikkat çekmek adına belirlenen Dünya KOAH Günü dolayısıyla Göğüs Hastalıkları Uzmanımız Doç. Dr. Leyla Yılmaz Aydın, hastalık ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu: 

KOAH, zararlı gaz ve partiküllere maruz kalma sonucunda bronşların ve akciğer dokusunun hasara uğraması ile gelişir. Bu zararlı gaz ve partiküllerin başında sigara gelir. Hava kirliliği, mesleksel olarak maruz kalınan tozlar ve kimyasallar, ev içi ısınma ve yemek pişirmek için kullanılan bazı yakıtlar da KOAH hastalığına neden olabilir. 

Hastalarda zaman içinde giderek artan nefes darlığı, uzun süre devam eden öksürük, balgam, yürürken bacaklarda kesilme gibi şikayetler olabilir. Tanı koymak için hiçbir zaman çok erken değildir. Bu şikayetlerden herhangi biri sizde varsa ve belirtilen risklere maruz kalıyorsanız, özellikle de sigara içiyorsanız mutlaka göğüs hastalıkları doktoruna başvurmanız gerekir. 

*Tanısı solunum fonksiyon testi ile konur. Bu test oldukça basittir ve sadece birkaç dakika içerisinde KOAH hastası olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 

KOAH hastalarının ilaçlarını düzenli olarak almaları gerekir. Toplumda bu ilaçların bağımlılık yaptığına dair yanlış bir kanı mevcuttur. İlaçlar kesinlikle bağımlılık yapmaz. Ancak KOAH hastalığı da tıpkı hipertansiyon ve diyabet gibi sürekli devam eden bir hastalık olduğu için ilaçları da sürekli ve düzenli almak gerekir. Aynı zamanda KOAH hastalarının her yıl grip aşısı yaptırmaları da çok önemlidir. 


Doç. Dr. Leyla YILMAZ AYDIN Diğer Makaleleri

Vücudunuzun “Sigarayı Bırak” Çağrılarına Kulak Verin 6-12 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası