Yazar : Uzm. Dr. Ahmet Şenol Özdil
Uzmanlık : Kardiyoloji
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 29.09.2018Kalbiniz Sağlıklı, Ömrünüz Uzun Olsun

29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla Kardiyoloji Uzmanımız Dr. Ahmet Şenol Özdil, kalp sağlığına dair önemli bilgiler paylaştı.

Dünyada ölümle sonuçlanan sağlık sorunlarına bakıldığı zaman kalp hastalıkları gün geçtikçe hızlı bir artış gösteriyor. Bu artıştaki en büyük payı da sigara bağımlılığı, stresli ve hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme gibi nedenler oluşturuyor. Ülkemizde de durum hiç iç açıcı değil. Yapılan son istatistiklere göre ölümlerin yüzde 40’ı dolaşım sistemi hastalıkları grubunda olan kalp hastalıklarından kaynaklanıyor. Kalp hastalıklarına dikkat çekmek için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her 29 Eylül Günü “Dünya Kalp Günü” olarak kabul ediliyor. İşte Uzm. Dr. Ahmet Şenol Özdil’den kalp sağlığını koruyacak, yaşam kalitesini ve süresini arttıracak öneriler:

Sigarayı mutlaka bırakın
Kalp hastalıklarına davetiye çıkaran en önemli etkenlerin başında sigara geliyor. ABD’de yapılan çalışmalar, sigara içenlerin, içmeyenlere kıyasla en az 6 sene daha az yaşadığını gösteriyor. Sigaranın kalbe ve damarlara olan zararlı etkileri dışında, diğer tüm organlara da olumsuz etkileri bulunuyor. Akciğer kanserine ve diğer organların da kanserlerine sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte sigara içerek sadece kendinizin değil, ailenizin ve yakın çevrenizin de sağlığını da riske attığınızı unutmayın. Bu yüzden bir an önce sigarayı bırakın. 

Lifli gıdaları arttırın, haftada 2 gün balık yiyin 
Kalp sağlığını korumak için önemli bir diğer konu ise beslenme. Yediklerinize içtiklerinize mutlaka dikkat edin. Öncelikle bir uzmana başvurup kolesterolünüzü öğrenmeli, bu doğrultuda kötü kolesterolü doğru bir beslenme şekliyle minimuma indirmeli, iyi kolesterolünüzü ise arttırmalısınız. Kalp açısından sağlıklı gıda dediğimizde, kolesterol içeriği düşük yağları, tuz ve seker içeriği düşük gıdaları, sebze ve meyveden zengin, lifli gıda tüketimi akla gelmelidir. Vitamin ve mineral açısından zengin, düşük kalorili gıdaları seçin. Lifli gıda tüketimini arttırın, haftada en az iki gün balık yiyin. 

Düzenli egzersiz hayatınızın bir parçası olmalı
Günde en az 30 dakika yürümek bile hayat kalitenizi arttırır ve yaşam sürenizi uzatır. En basit spor yürüyüştür. Mümkün olduğunca hızlı yürümek ve mümkünse günde 10 bin adim (6-7 kilometre) atacak şekilde düzenli hareketliliği sürdürmek kalp açısından çok faydalıdır. Bu hareketlilik sırasında mutlaka ter atmak gerekmez. Oturduğunuz koltuktan kalkarak her yarım veya bir saatte yürümek, hareket halinde bulunmanız da kan şekeri ve kolesterolü düşürürken kilo vermenize de katkı sağlar. Kilosu fazla olanlar, bu şekilde egzersiz ile ve beslenmelerine çok dikkat ederek, çizelgelerdeki normal kilolarına inmeli, obezite önlenmelidir. Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin. Gündelik yaşamınızda da asansör yerine merdiven kullanmaya gayret edin. Eviniz işinize yakın mesafedeyse aracınızı kullanmayın. 

Rutin kalp kontrollerinizi ihmal etmeyin
Yılda 1 kez kan yağlarınızı ve kan şekerinizi kontrol ettirip, efor testi yaptırın. Özellikle 40 yaşın üzerindeyseniz, kalp ile ilgili bir şikayetiniz olmasa da mutlaka düzenli olarak kontrole gidin.  

Kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik ve sigara içmek insan hayatını çok kısaltacak faktörlerdir. Hayatınızı riske atmayın.

 


Uzm. Dr. Ahmet Şenol Özdil Diğer Makaleleri