Yazar : Hekim Bulunamadı
Uzmanlık : Hekim Bulunamadı
Yazar'ın Makale Sayısı: 2
Tarih : 24.05.2019Karın Duvarı Fıtıklarının Laparoskopik Onarımı


Genel Cerrahi Uzmanımız Doç. Dr. Tuğrul Tansuğ, karın duvarı fıtıklarının laparoskopik onarımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu:

Bir organ veya dokunun, önünde bulunan veya sonradan meydana gelen bir açıklıktan dışarı çıkmasına fıtık diyoruz. Karın duvarında fıtıklar, kasıklarda, göbekte, göbek ile göğüs arasındaki mesafede (epigastrik) ve karın ön ve yanlarında, kaslar arasında zorlanma ile gevşemeye eğilimli noktalardan çıkar. Fıtıkların çoğu bulundukları anatomik yerin adı veya ilk tanımlayan hekimin adı ile belirtilir. 
Fıtıklar arasında kesi yeri fıtıkları (eski bir ameliyatın karın duvarındaki kesi yerinde oluşmuş fıtık) tekrarlama oranları ve teknik güçlükler nedeniyle özel bir yeri tutar.  

Kasık fıtıklarında standart onarım yöntemi açık ve yama kullanılarak yapılan ameliyatlardır. Diğer seçenek kapalı (laparoskopik) ameliyattır ki karın içinden veya periton zarı ile kaslar arasındaki plana girilerek ve yine sentetik yama kullanılarak yapılır. Kapalı ameliyatın avantajı ağrının daha az olması ve hastanın daha kısa sürede günlük etkinliklerine dönebilmesidir. Özellikle iki taraflı kasık fıtıklarında laparoskopik yaklaşım tercih edilir. Laparoskopik fıtık onarımı; acil veya planlı, boğulmuş veya geri ittirilebilen, birincil veya tekrarlamış her türlü fıtık durumunda uygulanabilir.

Göbek ve göbek yanı fıtıkları küçükse açık olarak yama kullanarak veya yamasız onarım yeterlidir. Büyük göbek fıtıklarında mutlaka yama kullanılmalıdır ve bu yama laparoskopik olarak uygulanabilmektedir.

Epigastrik fıtıklar da küçükse yalnızca dikişlerle, çok sayıda veya büyük olanlar ise mutlaka yama kullanılarak kapatılmalıdır.
Fıtık onarımında yama kullanılması ile ameliyat yerinde gerginlik daha az olmakta, bu da fıtığın tekrarlama olasılığını azaltmaktadır. Ayrıca, bir tül veya ağ yapısındaki bu yamaların konulduğu yerde vücut reaksiyon göstererek yamanın çevresini ve hücreleri diyebileceğimiz boşluklarını iyileşme dokusu ile doldurur ve ameliyattan bir süre sonra eski fıtık bölgesinde güçlü, sağlam bir tabaka oluşur. Vücut dokularının yamaya tepki göstermesi ve onu sert doku ile sarması özelliği yama karın içine (periton altına) yerleştirildiği zaman sıkıntılara neden olabilmektedir. Bağırsakların yamaya yapışması, bağırsak tıkanmaları başta olmak üzere çeşitli karmaşık durumlara yol açabilmektedir. Bu nedenle karın içine konulacak yamalar, bir tarafı doku yapışmaz bir maddeden, diğer tarafı ise standart ağ yapısındaki malzemeden hazırlanmış özellikli yamalardır.

Kesi yeri fıtıkları: Her ameliyat karın içinde az veya çok yapışıklıklara neden olur. Bu yapışıklıkların açık ameliyatlarda daha fazla olduğu bilinmektedir. Ayrıca ameliyat yeri fıtığı oluşması riski de açık ameliyatlardan sonra daha fazladır. Bu nedenle fıtık onarımının, yama yerleştirme işleminin kapalı ameliyatla gerçekleştirilmesi hastaya çabuk ayağa kalkma, daha az ağrı, daha kısa süre hastanede kalış ve daha düşük komplikasyon oranları gibi önemli yararlar sağlayabilmektedir. Üç tane 5-10 mm uzunluğundaki kesiden gerçekleştirilen bu ameliyatta önce eski yapışıklıklar açılır, fıtık açıklığının sınırları ortaya konulur ve kesilerden birinden karın içine gönderilen yama dikişler veya özel tespit zımbaları ile karın duvarına tutturulur.
Bu ameliyatlarda kullanmak üzere yeni yama çeşitleri geliştirmek ve yamaların karın içine gönderilmesini ve sabitlenmesini kolaylaştırmak için çalışmalara ihtiyaç vardır.


Hekim Bulunamadı Diğer Makaleleri

DAHA UZUN VE KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN OBEZİTEYE DUR DEYİN!