Yazar : Uzm. Dr. Ahmet Şenol Özdil
Uzmanlık : Kardiyoloji
Yazar'ın Makale Sayısı: 2
Tarih : 19.06.2019Koroner BT Anjiyografi ile Kalp Taraması

Dünyada her yıl daha önceden herhangi bir kalp hastalığı belirtisi bulunmayan 500 binden fazla insan kalp krizi geçirmektedir. Kalp-damar hastalıklarının riski ise 40 yaşından sonra 10 kat artmaktadır. Bu nedenle kalp hastalıklarına bağlı risklerin hesaplanması ve erken yaşlarda harekete geçilmesi kalp sağlığını korumak adına son derece önem taşımaktadır. Kardiyoloji Uzmanımız Dr. Ahmet Şenol Özdil Kalp taramasında en etkili tanı yöntemlerinin başında gelen Koroner BT Anjiyografi yöntemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu: 

Tomografik anjiyo, BT ya da bilgisayarlı tomografik anjiyo, bilgisayarlı tomografiyle damar içi görüntüleme yöntemi anjiyografinin birleştirilerek, vücuttaki damarların durumu hakkında bilgi veren bir yöntemdir. Klasik anjiyoda film çekilmesi için atardamara katater (özel hazırlanmış tüpler) yerleştirilirken, BT Anjiyografi sırasında ilaç koldan toplardamardan verilerek kontrast maddenin atardamar sistemine karışmasıyla BT Anjiyografi elde edilmektedir. 128 dedektörlü BT Anjiyografi yöntemi ile kalp ve beyin damarlarınızdaki hastalık yalnızca 9 saniyede yüzde 98 oranında saptanmaktadır. 

Koroner BT Anjiyografi yönteminde;

- Hastaneye yatış gerekmemekte,

- İşlem sonrası hasta hızlı bir şekilde günlük yaşama dönebilmekte,

- İşlem sırası ve sonrasında kanama, balonlaşma, damar yırtılması gibi şikayetler gelişmemektedir. 

* 35 yaşını geçen (özellikle erkekler) ailesinde koroner arter hastalığı veya ani ölüm öyküsü olanlar, yüksek kolesterol veya trigliseridi bulunanlar, yüksek tansiyon hastaları, sigara içenler, şeker hastaları, kilo fazlası bulunanlar ve yoğun stres altındaki kişilere hiçbir şikayetleri olmasa da tarama amaçlı kalp kontrolü önerilmektedir. 

Hastanemizde başarıyla uygulanan BT Anjiyografi yöntemi ile ilgili detaylı bilgi ve randevu almak için 444 1 311 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz. 

 

Uzm. Dr. Ahmet Şenol Özdil Diğer Makaleleri

Kalbiniz Sağlıklı, Ömrünüz Uzun Olsun