Yazar : Op. Dr. Nalan Ulufi
Uzmanlık : Genel Cerrahi
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 16.08.2018Meme Kanseri Nedir?

Özel Adatıp İstanbul Hastanesi, çağımızın hastalığı kanser konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor. Genel Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Nalan Ulufi, kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Kadınlar için meme, vücudun sadece bir organı değildir. Anne ile bebeği arasında özel bir bağ sağlar, bebeğine en sağlıklı besin kaynağı olur ve aynı zamanda dişiliği sembolize eder. Bir kadının yaşamı boyunca memelerinde birçok değişiklik olur. Ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi üç önemli dönemde görünüm, yapı ve işlevi değişmektedir. Her değişikliğin sonrası ise hayattaki yeni bir dönemin başlangıcıdır. Memelerin görünüm ve yapısını değiştiren bir diğer faktör ise kadınların akıllarına dahi getirmek istemediği bir sağlık sorunu olan meme kanseridir. Ülkemizde her 8 kadından biri, hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanmaktadır. Genellikle 50 yaş üstü kadınları etkileyen bu hastalık, değişen çevresel koşulların da etkisiyle günümüzde 20’li yaşlarda dahi görülmeye başlanmıştır. Meme kanserinde erken teşhis ise çoğunlukla hayat kurtarıcıdır. Daha sağlıklı bir toplum, yaşanılacak güzel günler, gerçekleştirilecek hayaller için meme kanseri konusunda bilinçlenmek ve sağlıklı yaşam tercihleri yapmak gerekmektedir. Risk faktörlerinizi öğrenmek için; ailenizden ailesel sağlık öykünüzü, doktorunuzdan ise bireysel kanser riskinizi öğrenerek meme kanseri konusunda ilk bilinçlenme adımınızı atabilirsiniz.

Bilinçlenmenin ilk adımı sonrasında;

  • Yüksek risk grubunda iseniz, hangi tarama testlerinin size uygun olduğunu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

  • 20 yaşından itibaren en az üç yılda bir kez ve 40 yaşından itibaren ise her yıl meme muayenesi ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Meme kanseri belirtileri;

  • Memede kitle, sertlik meme dokusunda veya koltuk altı bölgesinde kalınlaşma

  • Memede şişlik, sıcaklık hissi, kızarıklık veya renginde koyulaşma

  • Meme büyüklüğünde veya şeklinde değişiklik

  • Meme derisinde gamzeleşme ya da çökme

  • Meme ucunda kaşıntı, döküntü ya da ağrı

  • Aniden başlayan meme ucu akıntısı

  • Memenin bir noktasında geçmeyen ve yeni oluşmuş ağrı şeklinde olabilmektedir. Bu değişiklerden herhangi birini görürseniz, hiç vakit kaybetmeden genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız.


Op. Dr. Nalan Ulufi Diğer Makaleleri