Yazar : Doç. Dr. Leyla YILMAZ AYDIN
Uzmanlık : Göğüs Hastalıkları
Yazar'ın Makale Sayısı: 4
Tarih : 23.09.2019Mevsim Geçişlerinde Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Dikkat

Yaz mevsiminden sonbahara dönüşün serinliğini hafif hafif hissederken, sağlığınızın bu dönüşümden etkilenmemesi için bir takım önlemler alabilirsiniz. Göğüs Hastalıkları Uzmanımız Doç. Dr. Leyla Yılmaz Aydın, sonbaharı sağlıkla karşılamanızı sağlayacak önemli tavsiyelerde bulundu:

Sonbaharda hava sıcaklığında ve nem oranlarında yaşanan değişiklikler, hava kirliliğinin artması ve güneş ışınlarının azalması virüslerin havada daha uzun süre canlı kalmasına neden olmaktadır. Bu da solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini artıran önemli bir faktördür. 

  • Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için kişinin vücut savunmasını bozacak başka hastalıkları (kronik akciğer, kalp, karaciğer ve böbrek hastalıkları, şeker hastalığı, kanser, vb.) da mevcutsa veya 65 yaşından büyükse, zatürre ve grip aşısı yaptırması gerekmektedir. 

  • Çocuklar ve yaşlılar gibi grip açısından riskli kişilere bakım verenlerin ve gebelerin de mutlaka grip aşısı yaptırması önerilir. Grip aşısının her yıl Eylül-Kasım ayları içerisinde yapılması tercih edilir. 

  • Zatürre aşısı ile yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Aşının ne zaman yapılacağı ve kaç defa tekrar edileceği kişiye göre değiştiğinden bu konuda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.  

  • Solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişinin öksürüğünü kapatması, yani maske takması veya öksürürken el içine değil de dirseğin iç kısmına öksürmesi, sık sık ellerini yıkaması ev halkına ve çevreye bulaşın önlenmesi açısından çok önemlidir. 


Doç. Dr. Leyla YILMAZ AYDIN Diğer Makaleleri

Vücudunuzun “Sigarayı Bırak” Çağrılarına Kulak Verin 6-12 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası KOAH’a Karşı Derin Bir Nefes Alın