Yazar : Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey
Uzmanlık : Kulak Burun Boğaz
Yazar'ın Makale Sayısı: 3
Tarih : 16.08.2018Oral Kavite (Ağız Boşluğu) Kanseri Nedir?

Özel Adatıp İstanbul Hastanesi, çağımızın hastalığı kanser konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanımız Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey, ağız boşluğu kanseri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Ağız boşluğu; dudaklar, dil, ağız tabanı, yanaklar, sert ve yumuşak damak, küçük dil, dişler ve diş etleri ile alt ve üst çeneyi içeren sindirim ve solunun yolunun giriş kapısını oluşturan bölgedir. Ağız boşluğu kanserleri genellikle 50 yaş üstü ve erkeklerde daha sık görülse de, hem erkeklerde hem de kadınlarda 30’lu yaşlardan sonra ortaya çıkabilmektedir. 

Ağız Boşluğu Kanseri Oluşumunda Risk Faktörleri;

 • Sigara kullanımı

 • Alkol kullanımı

 • Genetik faktörler

 • Diş eti veya yanağı vuran diş protezleri

 • İnsan papilloma virüsü (HPV)

 • Uzun sure güneş ışığına maruziyet  şeklindedir.

Ağız Boşluğu Kanserinin Belirti ve Bulguları ise;

 • Ağızda 3 haftadan uzun süren yara

 • Dudak, dil veya ağız boşluğunun herhangi bir yerinde kitle veya şişlik

 • Ağız içinde kanama

 • Ağzı açma veya yutma zorluğu

 • Dili hareket ettirme güçlüğü

 • Boyunda veya çene altında kitle

Bulguların sigara içen ya da alkol alan birinde görülmesi kanser şüphesini daha da arttırmaktadır.


Ağız Boşluğu Kanseri Tanısı

Ağız boşluğu kanseri tanısı Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı tarafından yapılan ayrıntılı muayene ve şüpheli bölgeden alınan biyopsi örneklerinin patolojik olarak incelenmesi ile konmaktadır. Muayenede endoskopi kameralar kullanılabilir. Ek olarak bilgisayarlı tomografi, pozitron emisyon tomografisi, magnetik rezonans gibi görüntüleme yöntemleri ile hastalığın ne kadar yayıldığı tespit edilmektedir.

Ağız Boşluğu Kanseri Tedavisi

Günümüzde özellikle erken evrede yakalanmış ve başka bölgelere yayılmamış ağız kanserlerinin endoskop, kamera, lazer gibi özel ekipman ve aletlerle ağız içinden “endoskopik cerrahi” yani “kapalı cerrahi” ile tedavisi mümkündür. Hastalık ilerlemiş ise daha ileri cerrahi tedavi gerekmektedir. Hastalık yayılmışsa cerrahi tedaviye ek olarak radyoterapi ve kemoterapi de gerekli olabilmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında da hastalara özel eğitimler, egzersizler ve psikolojik destek verilmesi gerekebilmektedir.

Ağız Boşluğu Kanserinde Erken Tanı ve Tedavinin Önemi

Hastanemiz Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde ağız kanserinin tanı ve cerrahi tedavisi modern teknoloji ve tedavi yöntemleri kullanılarak başarıyla yapılmaktadır. Erken tanı konabilirse tedavi başarısı daha yüksektir. Bu nedenle yukarıda bahsedilen belirtilerinden herhangi biri sizde varsa mutlaka bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanına danışınız. Hatta 50 yaş üzeri herkesin, 40 yaş üstü ise sigara veya alkol kullananların yılda bir kez KBB uzmanına gidip ağız boşluğu kanseri taraması amacıyla muayene olması önerilmektedir.


Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey Diğer Makaleleri

Östaki Tüpü Tıkanıklığı, Östaki Balon Tuboplasti Yöntemi ile Tedavi Edildi MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇOCUĞUNUZDA ORTA KULAK PROBLEMLERİNE NEDEN OLABİLİR