Yazar : Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey
Uzmanlık : Kulak Burun Boğaz
Yazar'ın Makale Sayısı: 3
Tarih : 16.08.2018Östaki Tüpü Tıkanıklığı, Östaki Balon Tuboplasti Yöntemi ile Tedavi Edildi

Kulağındaki ağrıdan dolayı uçak seyahati yapamayan, ileri derecede ağrı ve basınç hissi nedeniyle yaşam kalitesinde önemli oranda düşüş yaşayan A.G., ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanan “Östaki Balon Tuboplasti” yöntemi ile tedavi edildi. Kulak Burun Boğaz Uzmanımız Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey tarafından 20 dakikada gerçekleşen operasyon ile hastamız sağlığına kavuştu ve aynı gün hastanemizden taburcu edildi. 

İstanbul’da yaşayan 52 yaşındaki A.G., uçak seyahati sırasında ortaya çıkan ve yaklaşık 1 yıldır geçmeyen kulağındaki aşırı ağrı ve basınç hissi nedeniyle hastanemize başvurdu. 1 yıl içerisinde çeşitli ilaç tedavileri gören ve sonuç alamayan A.G. Kulak Burun Boğaz Uzmanımız Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey tarafından yapılan tetkikler sonucunda Östaki Tüpü Tıkanıklığı teşhisi konuldu. Hastamız, Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey ve ekibi tarafından uygulanan “Bilateral Östaki Balon Tuboplasti” yöntemi ile sağlığına kavuştu.

“Östaki tüpü tıkanıklığı, uzun vadede işitme kayıplarına neden olabilir”

Operasyon sonrasında açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey, özellikle sık sık uçak seyahati yapan bireylerde, dalgıçlık ile uğraşan kişilerde ve uçuş görevlilerinde daha fazla ortaya çıkan östaki tüpü tıkanıklığı rahatsızlığı ile ilgili şu bilgileri verdi: “ Östaki borusu, dışardaki atmosfer basıncıyla orta kulak basıncını dengeleme görevi görmektedir. Östaki tüpündeki fonksiyon bozukluğu, dış basıncın hızlı değiştiği uçak yolculuğu gibi durumlarda daha sık olmak üzere hastalarda, kulakta dolgunluk ve basınç hissi, kulak ağrıları, kulakta çıtırtı sesi duyma, tıkanıklık gibi şikayetlere yol açmaktadır. Bu şikayetler bazen östaki tüpündeki darlığa bağlı olarak normal zamanda da ortaya çıkabilmektedir. Uzun süreli geçmeyen östaki borusu rahatsızlıkları tedavi edilmezse orta kulak enfeksiyonu, kulak zarı çökmesi, işitme kaybı gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir.”

Yaşam kalitesini yükselten yöntem: Östaki Balon Tuboplasti

Uzun yıllardır östaki tüpü tıkanıklıklarının kalıcı ve etkili bir tedavisinin bulunmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey, son 2 yıldır ülkemizde uygulanmaya başlanan Östaki Balon Tuboplasti yöntemi ile hastaların yaşam kalitesinin arttığını belirtiyor. Günbey, “İlk olarak 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmaya başlanan bu yöntem, ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanmıştır. Bu tedavi yöntemi öncesinde östaki tüpü tıkanıklığı yaşayan hastalara genellikle kulağa tüp uygulaması yapılmaktaydı. Tüp takılan hastaların ise deniz, havuz gibi suyla teması kısıtlanmakta hatta banyo yaparken dahi kulaklarda tıkanıklık yaşanmaktaydı. Östaki Balon Tuboplasti sonrasında ise hastanın su ile temasında herhangi bir sıkıntı yaşanmamakta, hasta uçak seyahatlerine de rahatlıkla çıkabilmektedir.” açıklamalarında bulundu. 

 

Yüzde 85 başarı oranı ile güvenli ve acısız yöntem

Östaki Balon Tuboplasti yönteminin hasta için son derece güvenli ve konforlu olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey, işlemin detaylarını şu şekilde açıkladı: “İşlem tamamen kapalı yöntemle, herhangi bir kesi veya tampon uygulaması olmaksızın gerçekleştirilmektedir. Östaki tüpünü genişletmek için, balon kateter yardımıyla endoskopik olarak östaki borusu içinde kateteri ilerletmektedir. Balon daha sonra iki dakika süre ile şişirilmekte ve tüpteki daralma da bu şekilde genişletilmektedir. Bu işlem sonrasında hasta aynı gün hastanemizden taburcu olabilmekte ve 1 ay gibi kısa süre sonrasında hastanın şikayetleri gerilemeye başlamaktadır.” Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey, 5 yaşından itibaren çocuklarda da uygulanabilen bu yöntemin kalıcı bir tedavi şekli olduğunu da sözlerine ekledi.


Yrd. Doç. Dr. Emre Günbey Diğer Makaleleri

Oral Kavite (Ağız Boşluğu) Kanseri Nedir? MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇOCUĞUNUZDA ORTA KULAK PROBLEMLERİNE NEDEN OLABİLİR