Yazar : Doç. Dr. Saynur Yılmaz
Uzmanlık : Kadın Hastalıkları ve Doğum
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 05.04.2018Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

 

Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Saynur Yılmaz, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla, kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü olan rahim ağzı kanseri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Rahim ağzı denilen bölge rahimin vajen ile birleşim yerinde bulunan rahimin başlangıç bölümüdür. Rahim ağzı kanserinin yüzde 99 kadar kısmında etken, HPV (Human Papilloma Virüsler) dir. Bu virüsler cinsel yolla bulaşır ve çoğu kadın HPV ile enfektedir. Ancak kadınların büyük bir kısmında bu virüs vücudun savunma hücreleri tarafından yok edilir. Bazı HPV virüsleri ise bu savunma sistemine rağmen vücutta çoğalmaya devam eder ve rahim ağzı kanserine neden olurlar. Rahim ağzı kanseri oluşumundaki diğer risk faktörleri ise sigara içmek, erken yaşta cinsel ilişki, çok doğum yapmış olmak, çok eşli olmak olarak sayılabilir.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunmak Mümkün mü?

Kanserin temel nedeni HPV virüsü olduğu için bu virüse karşı koruyucu aşılarla virüsün vücuda bulaşması önlenebilir. Bu nedenle 12 yaşından büyük kız çocukları ve kadınların rahim ağzı aşısı olması önerilir.

Rahim Ağzı kanseri Teşhisi:

Rahim ağzı muayenede gözlemlenebildiği için kanserinin teşhisi de erken evrelerde konabilir. Ayrıca düzenli yapılan smear testleri ve HPV taraması ile kansere dönüşmeden dahi tanınabilir. Bunlara ek olarak kolposkopik muayene de yine rahim ağzı kanserini erken tanımak için yapılan diğer muayene yöntemlerindendir. Rahim ağzı kanseri erken evrede yakalanıp tedavi edildiğinde başarı oranı yüzde 85’lerdedir.

Smear Testi nedir?

Smear testi son derece basit ve can yakmadan yapılan bir kanser tarama yöntemidir. İki farklı şekilde yapılabilir. Klasik yöntemde alınan materyal cam üzerine sürülür ve özel bir sprey ile tespit edilirken, diğer yöntemde ise alınan materyal özel bir sıvı içine koyulur. Her ikisinde de değerlendirmeyi bir patolog yapar.

Kolposkopi nedir?

Rahim ağzını olduğundan daha büyük görmemizi sağlayan kameralı bir alettir. Bu alet ile yapılan muayenede rahim ağzını döşeyen dokudaki değişimler gözlemlenerek o bölgelerden biyopsiler alınır ve rahim ağzı kanseri erken evrelerde tanınabilir. 

Rahim Ağzı kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim ağzı kanserinin tedavisinde en önemli faktör hastalığın evresidir. Kanserin yerleştiği bölge, hastanın yaşı, kanserin tipi ve genel sağlık durumu da tedavinin seçiminde rol oynayan diğer faktörlerdir. Erken evrelerde daha çok cerrahi tercih edilirken, ileri evrelerde radyoterapi ve kemoterapi daha uygun tedavilerdir.


Doç. Dr. Saynur Yılmaz Diğer Makaleleri