Yazar : Uzm. Dr. Cemal Aydoğan Lermi
Uzmanlık : Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Yazar'ın Makale Sayısı: 5
Tarih : 25.12.2019Ruam Hastalığı Nedir? İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Atlarda görülen ruam hastalığının ortaya çıkmasıyla birlikte, ruam hastalığı nedir, insanlara bulaşır mı gibi sorulara yanıt aranıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanımız Dr. C. Aydoğan Lermi, ruam hastalığı ile ilgili merak edilenleri sizler için açıkladı. 

Ruam, Burkholderia mallei adında bir bakterinin neden olduğu bulaşıcı hastalıktır. Hastalık tek tırnaklı hayvanlarda (at, eşek ve katırlarda) salgınlar şeklinde görülür. Ender olarak tek tırnaklı hayvanların dışında köpek, kedi, keçi ve deve gibi hayvanlarda da ruam hastalığına rastlanabilir.  Köpekler ve diğer etçiller hasta hayvanlarla direkt temas etmeleri veya hasta hayvan etlerini yemeleri sonucu ruama yakalanırlar. Hayvanlarda akut ve kronik enfeksiyonlara neden olur. Atlarda kronik katır ve eşeklerde akut hastalık yapar. Nadiren insanlara bulaşır. Ruam özellikle deride solunum sisteminde ve iç organlarda nodül ve ülserlerin oluşması ile karakterizedir. 
İnsanlar hastalığı hayvanlar ile teması sonucunda alırlar. Ruam hastalığı örneklerinin laboratuvar çalışmaları çok dikkatlice yapılmalıdır. Laboratuvarda bulaş olabilir. 
Ruam birçok antibiyotiğe duyarlı olmasına karşın, infeksiyona diğer tek tırnaklı hayvanlara ve insanlara bulaşma riski bulunmasından dolayı, ruam tanısı konulan hayvanlara tedavi uygulanmaz, hayvan itlaf edilir. Bu uygulama sayesinde ruam şu an için dünyanın birçok bölgesinde yok edilmiştir. 
İnsan infeksiyonlarının tedavisinde ise sulfonamidler başarıyla kullanılırlar. 

Korunma: Hastalığın kontrolü için henüz etkili bir aşı geliştirilememiştir.
Hastalığın yayılmasında portörlerin, sürüye kontrolsüz alınan hayvanların, infekte hayvanların, hayvan nakliyatının, sergi, panayırların ve hayvan alım-satımlarının önemi fazladır. 
Ahıra kontrolsüz hayvan sokulmamalıdır. Salgın olan bölge acilen karantina altına alınıp hasta hayvanlar itlaf edilmelidir. 


Uzm. Dr. Cemal Aydoğan Lermi Diğer Makaleleri

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Uyuz Hastalığı Hakkında 5 Soru 5 Cevap “Batı Nil Virüsü” Enfeksiyonuna Dikkat Sepsis’i Tanıyın, Önleminizi Alın