Yazar : Uzm. Dr. Cemal Aydoğan Lermi
Uzmanlık : Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Yazar'ın Makale Sayısı: 5
Tarih : 13.09.2018Sepsis’i Tanıyın, Önleminizi Alın

Ülkemizde ve tüm dünyada görülme sıklığı giderek artan ciddi bir sağlık problemi olan sepsis, her yıl yaklaşık 8 milyon hastanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Her 3 saniyede 1 kişinin ölümüne sebep olan hastalığa karşı farkındalığı artırmak amacıyla tüm dünyada 13 Eylül, Dünya Sepsis Günü olarak kabul edilirken, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanımız Dr. C. Aydoğan Lermi de hastalık ile ilgili bilinci artırmak adına önemli açıklamalarda bulundu: 

Çok yaygın fakat tanınmayan bir hastalık olan sepsis, herhangi bir enfeksiyona karşı vücudun bunu yok etmek için başlattığı reaksiyonların kontrolsüz bir hale gelmesi neticesinde kendi organlarına zarar vermesi ve bu organların fonksiyonlarının bozulmasıyla ortaya çıkan bir komplikasyondur. Dünyada en sık görülen ve en fazla ölüme sebep olan hastalıkların başında gelmesine rağmen sepsisin bilinirliği oldukça düşüktür. Sepsis konusunda bilinçlenmek, tanı-tedavi sürecini hızlandıracak ve hayati riski azaltacaktır. Çünkü hastalığın teşhis ve tedavisinde 1 saatin dahi çok büyük önemi vardır. 

Şiddetli bir enfeksiyonunuz varsa;

- Ateş

- Titreme

- Taşikardi

- Terleme

- Taşipne (hızlı soluma)

- Hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü)

- Mental konfüzyon (bilinç bulanıklığı) gibi belirtilerden en az biri veya birkaçı olması durumunda hiç vakit kaybeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 

Sepsis’e yol açan enfeksiyonların yüzde 80’inden fazlası hastane dışında kazanılır. Enfeksiyon riskini önlemek için;

- Lüzumsuz antibiyotik kullanılmamalı, eğer gerekliyse doktor kontrolünde kullanılmalı,

- Antibiyotik kullanım süresi gerektiğinden daha kısa ya da uzun olmamalı,

- Grip, zatürre ve sepsise yol açabilecek diğer enfeksiyonlara karşı aşı olunmalı bununla birlikte özellikle endikasyonları olan aşılanmalar doğru şekilde yapılmalı, 

- Vücutta oluşan kesik ve yaralar çok iyi bir şekilde temizlenmeli,

- El hijyeni sağlık kurallarına uygun şekilde yerine getirilmeli, 

- Temiz su tüketilmeli,

- Hijyenik şartlar altında doğum yapılmalıdır.


Uzm. Dr. Cemal Aydoğan Lermi Diğer Makaleleri

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Uyuz Hastalığı Hakkında 5 Soru 5 Cevap Ruam Hastalığı Nedir? İnsanlara Nasıl Bulaşır? “Batı Nil Virüsü” Enfeksiyonuna Dikkat