Yazar : Hekim Bulunamadı
Uzmanlık : Hekim Bulunamadı
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 18.02.2019



Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu İçin Tek Çözüm Nemlendiriciler mi?

Soğuk hava, cildin nemini azaltan en önemli faktörlerden biridir. Kış aylarında rüzgar ve soğuk hava etkisi ile hassaslaşan cildimizde genellikle kuruluk, kızarıklık ve çatlamaya bağlı cilt sorunları oluşur. Pek çok insan ise cilt tipini çok iyi tanımadan nemlendirici kullanımına başlar. Öncelikle cilt kuruluğu olan kişiler mutlaka dermatoloji uzmanına başvurmalıdır. Çok sayıda ve markada nemlendirici olduğundan rastgele bir nemlendirici kullanımı doğru değildir. Hastanın deri tipine ve şikâyetlerine uygun nemlendiriciler, uzmanlar tarafından önerilmelidir.

Dermatoloji Uzmanımız Prof. Dr. Özer Arıcan, cilt kuruluğuna karşı önlem almak için sizlere şu önerilerde bulundu;

1- Cilt kuruluğunu engellemek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bol su tüketimidir.

2- Soğuk havalarda dışarı çıkarken eldiven kullanılmalıdır.

3- Cildi korumak ve canlı tutmak için sağlıklı beslenme büyük önem taşır. Kış mevsimine özgü meyve ve sebzelerle birlikte, balık, yumurta gibi iyi protein alımına dikkat edilmelidir.

4- Dışarıda çok soğuk hava varken, evde uzun uzun sıcak bir banyo yapmak size cazip gelebilir. Ama 15 dakikadan sonra bu sıcaklık cildin nemin tutulduğu yağ asitleri kompleksini ele geçirmeye başlar. Cildinizdeki doğal yağların yok olmasına neden olur. Sıcaklığı düşürün ya da banyonuzun süresini kısaltın.

5- Nemlendiricinizi seçerken cildinizin kuruluk oranına, yaşa ve nemlendiricinin içeriğine dikkat edin, sivilce probleminiz varsa gözenekleri tıkamayan su bazlı nemlendiriciler kullanın.


Hekim Bulunamadı Diğer Makaleleri