Yazar : Doç. Dr. Leyla YILMAZ AYDIN
Uzmanlık : Göğüs Hastalıkları
Yazar'ın Makale Sayısı: 4
Tarih : 08.02.2019Vücudunuzun “Sigarayı Bırak” Çağrılarına Kulak Verin

Göğüs Hastalıkları Uzmanımız Doç. Dr. Leyla Yılmaz Aydın, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla vücudumuzun sigaraya karşı göstermiş olduğu tepkiler konusunda önemli açıklamalarda bulundu:

“İstediğim zaman bırakırım fakat istemiyorum” diyen sigara bağımlılarının sigaranın vücutlarına verdiği zarar görünür hale geldikten sonra sarf ettiği cümleler genellikle “aslında içmiyor olmayı tercih ederdim”, “keşke hiç başlamasaydım” olduğunu duyabilirsiniz. Tek seferde bağımlılık yapmadığını düşündüğünüz bu güven tuzağı aslında ilk nefeste sizi ağına çeker ve kurtulmaya çalışana kadar bağımlılığınızın farkına dahi varmazsınız. Vücudunuz ise aslında en başından itibaren size negatif sinyalleri göndermektedir. İçine çektiğiniz ilk duman ile birlikte; nabzınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Kan dolaşımınız yavaşlar. Sigara içerisinde büyük bir bölümü kanserojen olan yaklaşık 3.700 zehirli madde vardır ve bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımınıza karışır. Bunun için derin bir nefes çekmenize bile gerek yoktur çünkü bu maddeler ağız mukozasından kana karışabilir. Sigara sizi sağlıklı olma halinizden adım adım uzaklaştırır. Öyle ki artık siz bağımlı olduğunuzu kabul etmeseniz bile size dışardan bakan herkes bağımlı olduğunuzu anlayabilir:

- Sigara içen kişileri ilk ele veren kötü kokudur.

- Sigara cildin ön büyük düşmanıdır. Cilde su veren kan damarları sigara içtikten sonra birkaç dakika büzülmektedir. Ciltte renk değişikliği olur ve cildiniz erken yaşlanır.

- Sigara içenlerin özellikle sabahları öksürdüklerine ve balgam çıkardıklarına şahit olabilirsiniz. 

- Diş etleri kirli ve pis bir görünüm kazanır, zamanla diş eti hastalıkları ortaya çıkar. Ağızda tat alma eksikliği olur, sigarayı bırakırsanız damak tadınız yerine gelir.  

- Ellerde ve parmaklar sararma, tırnaklarda zayıflama olur. 

Sigara içen kişilerin içmeyenlere oranla, akciğer kanseri başta olmak üzere ağız kanseri, dil kanseri, gırtlak kanseri, rahim ağzı kanseri gibi 11 farklı kanser türüne yakalanma riskleri kat kat daha fazladır. 

Sigaradan çektiğiniz her nefes; göreceğiniz daha az günbatımı, sevdiklerinizle geçirilecek daha az zaman, çocuğunuzun kokusunu daha az koklamak, sevdiğiniz şarkıyı daha az dinlemek, sevdiğiniz yemekleri daha az yemek demektir. Sigarayla birlikte hayatınız da küle dönmesin ve gelin, parmaklarınızın arasında tuttuğunuz kanser ile bugün vedalaşın. 


Doç. Dr. Leyla YILMAZ AYDIN Diğer Makaleleri

Mevsim Geçişlerinde Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Dikkat 6-12 Ocak Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası KOAH’a Karşı Derin Bir Nefes Alın