Yazar : Uzm. Dr. Cemal Aydoğan Lermi
Uzmanlık : Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Yazar'ın Makale Sayısı: 5
Tarih : 24.07.2019“Batı Nil Virüsü” Enfeksiyonuna Dikkat

Sivrisinek sokmasıyla bulaşan viral hastalık Batı Nil Virüsü enfeksiyonu, ülkemizde de varlığını göstermeye başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde, 2018 yılında 26, bu yıl ise 4 vaka tespit edilirken, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanımız Dr. Cemal Aydoğan Lermi, “Batı Nil Virüsü” enfeksiyonunun belirtileri ve nasıl önlem alınmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu:

Batı Nil Virüsü bulaşan insanların yüzde 80’inde hastalık hiçbir bulgu olmadan kendiliğinden geçebiliyor. Yüzde 20’sinde ise 2-8 gün süren kuluçka süresinin ardından kendini aşağıdaki belirtilerle hissettirebiliyor:

- Aniden başlayan yüksek ateş, ağır gribal şikayetler

- Halsizlik

- Baş ağrısı,

- Gözlerde ağrı, kas ağrıları

- Farenjit

- Bulantı, kusma

- Karın ağrısı 

- Özellikle boyun, sırt, kolları kapsayan döküntüler ve bunlara eşlik eden kaşıntı en sık görülen bulgulardır. Nadiren hastalık beyni tutup menenjit yapabilir. 

Dünyada şu anda kesin bir tedavisi ve aşısı bulunmayan, destekleyici tedavi uygulanan “Batı Nil Virüsü” enfeksiyonuna yakalanmamak için öncelikle bireysel düzeyde korunma önlemlerinin alınmalıdır. İnsan sağlığı için zararsız olduğu bildirilen sivrisinek kovucular kullanılması, pencere - kapılara sineklik takılması, şafak vakti ve gün batımı gibi sivrisineklerin aktif olduğu saatlerde kapalı kıyafetler giyilerek dışarı çıkılması tavsiye edilmektedir. Yukarıdaki belirtilerin başlaması durumunda ise hiç vakit kaybeden bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Grip ya da nezle olduğu düşünülerek göz ardı edilen bu belirtiler sağlığınız üzerinde ciddi risk oluşturabilir. 


Uzm. Dr. Cemal Aydoğan Lermi Diğer Makaleleri

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Uyuz Hastalığı Hakkında 5 Soru 5 Cevap Ruam Hastalığı Nedir? İnsanlara Nasıl Bulaşır? Sepsis’i Tanıyın, Önleminizi Alın