Yazar : Uzm. Dr. Şafi Edemci
Uzmanlık : Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Yazar'ın Makale Sayısı: 2
Tarih : 02.10.2019Serebral Palsi'nin Farkındayız, Yanınızdayız

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanımız Dr. Şafi Edemci, 2 Ekim Dünya Serebral Palsi Günü dolayısıyla bilgilendirici açıklamalarda bulundu:

Serebral Palsi, doğum öncesi, doğum sırasında veya doğum sonrasında beynin çeşitli sebeplerle hasara uğramasıyla ortaya çıkan klinik tabloyla seyreden yaygın gelişimsel bozukluktur. Anne ile baba arasındaki akrabalık veya kan uyuşmazlığı, hamilelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, prematüre veya zor doğum, yüksek veya düşük doğum ağırlığı, doğumda oksijensiz kalma veya anneye verilen uyuşturucu maddeler, hatalı forseps kullanımı ve sezaryen, bebeklikte yaşanabilecek travmalar, yüksek ateşli hastalıklar, zehirlenmeler, tümörler Serebral Palsi oluşumuna sebep olabilir. Belirtiler her hastada beynin hasarlanan bölgesine göre farklılık göstermekle beraber; kas tonusunda artma veya azalma, yaşında alınması gereken refleksleri alamama yahut aşırı alma, bedensel, zihinsel ve öğrenme açısından normal motor gelişimine göre yaşıtlarını geriden takip etme, anne-baba ve çevresindekileriyle iletişiminde farklılıklar gibi belirtileri vardır.

Hareket sisteminin temel belirtilerinin yanında işitme ve konuşma problemleri, görme bozuklukları, duyu algı problemleri, zeka geriliği, yutma-beslenme güçlükleri, kabızlık, sara nöbetleri, ikincil olarak oluşan ortopedik problemler görülebilir.Tanı ne kadar erken konulursa, gelişecek yanlış hareket paternlerinin tedavisi o kadar etkili olacaktır. Bir bebeğin nöroplastisitesi (beyin gelişimi) 2.5-3 yaşına kadar büyük çoğunlukla oluşacağı için bu süreçte çocuğa uygulanacak tedavi beynin hasarlanan bölgesini kompanse ederek doğru hareket öğretilmiş olunur. İlerleyen yaşlarda zamanında oluşan yanlış hareket paternlerini kırıp yerine doğru olanlarını yerleştirmek daha zor olacaktır.

Çocuğunuz serebral palsiyi destekleyen bulguları taşıyorsa hemen uzman hekimine görünüp akabinde fizyoterapistler tarafından uygulanan pediatrik rehabilitasyon hizmetinden faydalanın. Erken rehabilitasyon çocuğunuza hareket katar.


Uzm. Dr. Şafi Edemci Diğer Makaleleri

Kas ve İskelet Sistemi Hastalıklarında Manuel Terapi