Yazar : Uzm. Dr. Cemal Aydoğan Lermi
Uzmanlık : Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Yazar'ın Makale Sayısı: 5
Tarih : 11.01.2021Uyuz Hastalığı Hakkında 5 Soru 5 Cevap

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanımız Dr. C. Aydoğan Lermi, tüm vücutta yaygın bir kaşıntıya yol açan ve kış mevsiminde görülme sıklığı artan Uyuz Hastalığı hakkında merak edilen soruları sizler için cevaplandırdı. 

Uyuz Hastalığı Nedir?
Uyuz; kaşıntılı  döküntülerle  seyreden, insandan insana  bulaşmanın olduğu, sıklıkla toplu yaşam alanlarında ve daha çok kış  aylarında yaygın görülen parazitik bir hastalıktır.
Kışın daha yaygın olarak görülmekle birlikte bahar aylarında da sıklığı artar, bunun nedeni kışın kalabalık ortamlarda daha uzun süre bulunma ve soğuk ortamda akarın daha uzun yaşayabilmesidir.

Uyuz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Uyuzda en sık ve en erken saptanan belirti kaşınmadır. Kaşıntı  şiddetlidir ve genellikle geceleri  şiddetini artırır, sıcak banyo ve duş  ile de artar. Kaşıntı; akarın kendisine, dışkısına ya da yumurtalarına karşı gelişen tip 4 aşırı duyarlılık reaksiyonu sonucunda ortaya çıkar. Belirtiler bulaştan 3‐6 hafta sonra ortaya çıkar.

Uyuz Hastalığı Nasıl Bulaşır?
Genellikle en az 15 ‐ 20 dakika süren deri teması ile bulaşır. Hastalık, eşler arasında ve aile üyelerine kolayca yayılabilir. El ele tutuşmak, aynı yatakta yatmak, ev içi materyalleri ortak kullanmak hastalığın hızlıca bulaşmasına sebep olabilir. 

Hastalıktan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Uyuzdan korunmada hijyen çok önemlidir. Başta okullar, özellikle yatılı okullar, bakımevleri, yurtlar, oteller, yatakhaneler olmak üzere insanların toplu halde bulundukları ortamlarda, toplu ulaşım araçlarında temizliğe son derece dikkat edilmelidir. 
Hasta ve evde beraber yaşadığı kişiler tarafından kullanılan giysiler, çarşaflar ve havlular en az 60 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir.
Yatak takımları birkaç gün havalandırılmalı ve ev, mobilyalar da dahil olmak üzere elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir. 

Hastalığın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Uyuz, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalığın önlenmesi ve kontrolü için uyuz olan kişi ile birlikte yaşayan kişilerin de aynı zamanda tedaviye alınması son derece önemlidir. Özellikle aile bireylerinin kaşıntısının olup olmamasına bakılmaksızın mutlaka birlikte tedavi olması gerekir. Aynı anda tedavi uygulanmadığı takdirde hastalık kişiden kişiye bulaşmaya devam edecektir. Hastalık belirtileri oluştuğunda mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulmalı ve hekim kontrolünde tedaviye başlanmalıdır. 


Uzm. Dr. Cemal Aydoğan Lermi Diğer Makaleleri

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ruam Hastalığı Nedir? İnsanlara Nasıl Bulaşır? “Batı Nil Virüsü” Enfeksiyonuna Dikkat Sepsis’i Tanıyın, Önleminizi Alın