Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümümüzde hasta bakım ve tedavi hizmeti dahilinde, her türlü cerrahi girişim için tüm yaş gruplarında girişim öncesi tıbbi değerlendirme, girişim sırasında ve sonrasında ağrı tedavisi ile birlikte anestezi uygulaması işlemi yapılmaktadır.

Genel anestezi uygulamasında hastanın solunumu dahil tüm yaşam fonksiyonlarının güvenli ve normal sınırlarda olmasını cihaz ve monitörlerden yararlanarak ameliyat süresince anestezi doktoru sağlar. Anestezi uzmanı bilgi ve becerisi ile hastaların hayati güvenliğini ameliyat süresince temin eder.
Santral (epidural, spinal) veya periferik (pleksus blokları) sinir blokları ile yapılan rejyonel anestezi tipinde vücudun bir bölgesi (kol, bacak vb) ağrıya duyarsız bir hale getirilerek ameliyat ortamı sağlanır. Ayrıca sakinleştirici ilaç verilerek ameliyat süresince hastanın uykuda rahat etmesi sağlanır. Sedo-analjezi olarak adlandırılan anestezi türünde ise, damar yolu ile sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilerek uykulu bir hale getirilen hastanın ameliyat yeri de lokal anestezi ile uyuşturularak ameliyat ortamı yaratılır, hastanın operasyon süresini uykuda geçirmesi sağlanır.

Anestezi doktoru, hastaya uygun anestezi tipini uygularken, ameliyat lokal dahi olsa cerrahi girişim boyunca tüm yaşamsal fonksiyonlarını takip ederek, vücudun istem dışı gelişen reflekslerine ilaç ve aletler ile gerektiğinde müdahalelerde bulunur. Hastanın ameliyat sonrası ağrısız, şikayetsiz ve sorunsuz bir şekilde yatağına gitmesini sağlar.
Hastanemizde, tüm cerrahi branşlara ait her koşuldaki hastaya anestezi uygulayabilen, konularında deneyimli uzman kadrosuyla 24 saat süre ile hizmet verilmektedir. Beyin Cerrahisi, Genel Cerrahi, Göz, Kalp-Damar Cerrahisi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kulak-Burun-Boğaz, Ortopedi ve Travmatoloji ve Üroloji Bölümleri’ne ait anestezi uygulamaları bu konularda deneyimi olan anestezi doktorları tarafından yapılmaktadır.