Özel Adatıp Sakarya Hastanesi, Cildiye (Dermatoloji) Uzmanı Profesör Doktor Teoman ERDEM, ürtiker hastalığı hakkında bilgiler verdi

 

1 Ekim tarihinin tüm dünyada ‘Ürtiker Günü’ olarak belirlendiğini söyleyen Prof. Dr. Teoman ERDEM; “Ürtiker, halk arasında kurdeşen olarak da bilinen, kaşıntılı kızarık ve kabarıklıklarla seyreden çok sık görülen bir hastalıktır.” dedi.

Ürtiker hastalığının çok değişik sebeplerle ortaya çıkabileceğini belirten Prof. Dr. Teoman ERDEM sözlerine şu şekilde devam etti; “Ürtiker Hastalığının en sık rastladığımız nedenleri özellikle katkı maddesi içeren gıdalar, enfeksiyonlar, ilaçlar, böcek ısırıkları ve alerjilerdir. Ürtiker 6 haftadan uzun sürerse mutlaka kan testleri ile altta yatan neden araştırılmalıdır. Hastalarda, gövdede kızarık, deride kaşıntılı kabarıklıklar oluşur. Bu kabartılar genellikle bir kaç saat içinde kaybolur ama daha sonra yeni lezyonlar oluşur. Nadiren dudaklar ve göz kapakları şişer. Bazen bu şişlikler boğazda oluşarak hastanın solunumunu engeller. Bu gibi durumlarda acil tedavi gerekebilir. Özellikle gıda katkı maddeleri hastalığın oluşumunda önemlidir. Bazı bilimsel çalışmalarda ürtikerin 3/4'ünün gıda katkı maddelerine bağlı olduğu bulunmuştur. Ürtiker mutlaka bir dermatolog gözetiminde değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gerekli bir hastalıktır. Hastaların önemli bir kısmı yetersiz ve uygun tedavi yöntemleri ile tedavi olmaya çalışmaktadır. Hastalar bazen zararsız olduğunu düşündükleri bitkisel yöntemler gibi farklı alternatiflere yönelmektedir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta da şudur; alerjik reaksiyonların önemli bir kısmı bitkilerle oluşmaktadır. Bu açıdan hastalar mutlaka zamanında doktora gitmeli ve profesyonel yardım almalıdırlar.”