Özel Adatıp Sakarya Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Prof. Dr. Teoman Erdem “uyuz hastalığı” hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Teoman Erdem uyuzun klasik bulaşma yolunun deriden deriye temas ile olduğunu söyleyerek, “Aynı aile içindeki bireyler, birbirlerine hastalığı kolayca bulaştırabilirler. Uyuz ortak eşya kullanımı ile de kolayca bulaşabilir.” dedi.

Uyuzun, skabiez sarkopt denilen bir parazit tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Teoman Erdem, son yıllarda fazla görüldüğünü ve önemli bir halk sağlığı problemi olmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Hastalığının seyri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Teoman Erdem; “Uyuz mikrobunu aldıktan sonra hastalık birkaç hafta ile birkaç ay içinde meydana gelebilir. Hastalığın en önemli belirtisi özellikle geceleri veya sıcak ortamlarda oluşan kaşıntıdır. Kaşıntı hastaları çoğu zaman uykusundan uyandırır. Uyuzun en sık yerleştiği yerler, el parmak araları, göbek çevresi, kalçalar, koltuk altları, bayanlarda meme uçları, erkeklerde ise genital bölgedir. Bebeklerde, küçük çocuklarda ve yaşlılarda ise tüm bu  bölgeleri tutabilir. Uyuzun tanısı mutlaka doktor tarafından konulmalıdır. Tanı uyuzun spesifik tünellerinin ve lezyonlarının bulunması ile konulur. Uyuz mutlaka tedavi edilmesi gerekli olan bir hastalıktır. Sadece hasta kişi değil, tüm aile bireyleri ve hasta kişinin sık temas ettiği kişiler de tedavi edilmelidir. Tedavide kullanılan ilaçların yanında, elbiselerin ve tüm evin temizlenmesi ise hastalığın etkin tedavisi için önemlidir. Bu, ayrıca ailedeki sağlam bireylerin hastalıktan korunmasını da sağlayabilmektedir.” dedi.