Sıcak Havalarda Termoregülasyon Mekanizmasına Dikkat

Özel Adatıp Sakarya Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Hayati Kandiş, mevsim gereği maruz kaldığımız sıcak havalarla ilgili uyarılarda bulundu. 

Özellikle hava sıcaklıklarının ani yükselişi sonrasında ‘sıcak çarpması’ şikayetlerinin arttığını belirten Doç. Dr. Hayati Kandiş, “Sıcak çarpması, sıcak ve nemli havalarda güneş altında uzun süre kalma sonucu, vücut ısısını ayarlayan (termoregülasyon) mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan vücudun kendini soğutamadığı klinik bir tablodur.“  diyerek özellikle  çocukların, yaşlıların, sporcuların, aşırı zayıf ve kilolu kişilerin ve kronik rahatsızlığı olan hastaların (yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kanser hastaları) risk altında olduğunun altını çizdi.

Sıcak çarpmasının, yorgunluk, güçsüzlük, yüksek ateş, bulantı, kusma, kas krampları gibi hafif semptomlarla başlayıp, şuur değişikliğinden komaya kadar giden ve hayatı tehdit eden klinik tablolarla ortaya çıkabildiğini belirten Doç. Dr. Hayati Kandiş; “Sıcak çarpması düşünülen hastalara vakit kaybedilmeden gerekli tedbirlerin alınması ve tedaviye başlanması gereklidir.

Sıcak çarpması düşünülen kişilerde çevre güvenliğinin sağlanması, daha serin bir alana taşıma, vücut ısısının düşürülmesi açısından  giysilerinin çıkarılması veya gevşetilmesi, başının, boyunun, göğsünün, koltuk altlarının ve kasıklarının soğuk su ile ıslatılmış bezle silinmesi, mümkünse klima ve vantilatör ile ortam ısısının düşürülmesi, şuuru açık hastalarda bol sıvı içirilmesi önerilir.” dedi. 

“Şuur kapalı ve kendisinde olmadığını düşündüğümüz tüm hastalara sıvı içirmemek, kusma riski açısından yanının üzerine yatırmak ve acil sağlık sisteminin aktive edilmesi gerekir.” diyen Doç. Dr. Hayati Kandiş sözlerini şöyle tamamladı; “Zorunlu olmadıkça güneşin dik geldiği öğle saatlerinde dışarıya çıkılmamalı, açık renkli, terletmeyen hafif giysiler giyilmeli, şemsiye, gözlük ve koruyucu krem  kullanılmalı, bol  su (2.5-3L) içilmelidir.  Ancak çay, kahve, asitli içecekler içilmesi bol miktarda sıvı alımı gibi değerlendirilmemelidir. Vücut ısısını düşürmek için fırsat buldukça ılık duş alınabilir. Güneşin yoğun olduğu saatlerde ağır işlerden ve spor yapmaktan kaçınmak gerekir.”