Yazar : Op. Dr. Osman Metin
Uzmanlık : Üroloji
Yazar'ın Makale Sayısı: 1
Tarih : 15.06.2017

Böbrek Taşı Tedavisinde Yenilikçi Çözümler

Böbrek Taşı  tedavisinde tüm dünyada uygulanmakta olan endoskopik (bıçaksız) ameliyatlar Özel Adatıp Hastanesi’nde yapılmaktadır. PNL  ve microperc adı  verilen  bu modern  yöntemler ile  vücutta  herhangi bir kesik oluşturmadan, iğne yardımı ile böbrek içine girilerek böbrek taşı hastalığının tedavisi yapılabilmektedir. 

Endoskopik Böbrek Cerrahisi alanında 10 yıldan daha uzun süreli bir tecrübeye sahip olan ekibimiz, bu yöntem  sayesinde idrar yolu darlıkları, tümör, kist, böbrek içi yabancı cisimler gibi taş haricindeki bir çok hastalığa da müdahale edebiliyor.

Böbrek  Taşlarında Güncel Tedaviler

            Böbrek taşları toplumumuzun yaklaşık %15’ini ilgilendiren ve tedavi edilmediği taktirde kalıcı böbrek hasarı ve devamında böbrek yetmezliğine neden olabilen bir hastalıktır. Hastalık bazı coğrafi bölgeler de daha sık görülürken, kalıtsal olabilme özelliği ile de aile bireylerinin tümünü etkileyebilmektedir.

            Hastalığın oluşumunda metabolik bozukluklar, cinsiyet ,yaş ,coğrafi bölge, iklim ,meslek ve beslenme alışkanlıkları gibi bir çok faktör sorumludur.

            Böbrek içerisinde yerleşmiş olan 1 cm'den küçük taşlar herhangi bir tıkanıklığa enfeksiyon veya kanama gibi rahatsızlıklara neden olmadığı sürece yıllarca takip edilebilir.

Ancak; taş büyük ise enfeksiyon veya kanamaya sıklıkla yol açıyorsa böbreğin idrar atımını engelliyorsa ya da üretere girmiş ise mutlaka tedavi edilmelidir

            1 cm'den küçük üreter taşlarının % 70 - 80'i genellikle ilk bir hafta içerisinde kendiliğinden atılabilmektedir. Bu dönemde sıvı alımı artırılmalı, lüzumu halinde antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Halk arasında rağbet gören bitkisel ürünler de bu süreç içerisinde denenebilir.

Bir hafta içerisinde düşürülemeyen veya 1 cm'den büyük olan üreter taşları ve 1,5 - 2 cm den küçük olan böbrek taşları için ses dalgaları ile taş kırma tedavisi  (ESWL) uygulanmalıdır. Bu mümkün değilse veya bu yöntem ile taş kırılamazsa ,cerrahi yöntemler uygulanmalıdır.

            Cerrahi tedavi seçenekleri arasında kapalı yöntemler ilk sırada tercih edilmelidir. İdrar yollarından girilerek üreter ve böbrek taşlarına müdahale edilebilen URS ameliyatı günümüzde bir çok merkezde yaygın olarak uygulanmaktadır.

            Önceki yıllarda açık böbrek ameliyatı gerektiren bir çok hastalık  bugün PNL adı  verilen  bir başka endoskopik yöntemle sadece bir delikten böbrek içine  girilerek başarı ile tedavi edilebilmektedir. Son birkaç yıldır geliştirilen bazı yeni yöntemler ile böbrek taşlarına özel iğneler yardımı ile girilerek taş tedavisi mümkün olabilmektedir.

            Yüksek teknoloji ve tecrübe gerektiren bu yeni yöntemler ülkemizde de giderek artan bir sıklıkla uygulanır hale gelmiştir. Bu modern yöntemler sayesinde böbrek taşı, idrar yolu darlıkları ve tümöral hastalıklar tedavi edilebilmektedir.

            Hastanemizde de böbrek hastalıklarının tedavisinde bu modern endoskopik yöntemler başarıyla uygulanmaktadır. Taş tedavisi tamamlandıktan sonra taş analizi yapılarak, taş oluşumunu önleyici tedaviler planlanabilmektedir.


Op. Dr. Osman Metin Diğer Makaleleri